Kursantët e Sigurimit

E mërkurë, 25 July 2018 09:56

Nga Kastriot Dervishi

Nëse shohim rrënjët e kuadrit të regjimit komunist, vërejmë me lehtësi se pikësëpari ka qenë regjim injorantësh, kriminelësh e hajdutësh. Mjafton të ishe element i paditur, mundësisht fshatar në disa breza e nga zona e parë operative që formoi Miladini e Dushani, familje dëshmori po se po, dhe plotësohej gjithë kushtet për të shërbyer në aparatin diktatorial, sigurisht me urrejtje maksimale ndaj “armikut” që nuk ishte tjetër veçse shqiptar. Nuk gjen kohë tjetër në historinë tonë kur e gjithë inteligjencia ishte në burg, varr ose e arratisur, ndërsa injoranca e gjitha në pushtet. Fotografia e takon viteve ’50 në kohën kur Sigurimi filloi kurset e para për zhdukjen e analfabetizmit në radhët e veta. Pamja e kuadrit të kurseve është tregues i qartë i formimit të tyre.  Sidomos e femrave që i shërbejnë një çështje që në thelb është urrejtje.

1 koment

  • Përgjigju Angelo

    O Kastro e ke pa veten n pasqyre mo? Nje mut je dhe ti si keta. Dervish mallute je. Koke pace si Farua

    Hënë, 30 July 2018 16:32 komentuar nga Angelo

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kokainë me vlerë 3 mln sterlina, dënohet shqiptari në Angli

Aktualitet

Kokainë me vlerë 3 mln sterlina, dënohet shqiptari në Angli

Një gjykatë në Angli ka dënuar me 17 vite e 6 muaj burg në total një shqiptar dhe bashkëpunëtorin e tij britanik pasi janë shpallur fajtorë për trafik kokaine. Gjykata në...

Përjashtimi i opozitës nga KSA, Klajda Gjosha: Qeveria ka frikë nga e vërteta

Politikë

Përjashtimi i opozitës nga KSA, Klajda Gjosha: Qeveria ka frikë nga e vërteta

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha e ftuar ditën e djeshme në Fax News, ka folur për situatën e rënduar politike në vend, si dhe për përjashtimin e...

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

Aktualitet

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

KLSH vjen në Panairin e Librit me 18 tituj të shtuar. Kolana e këtij institucioni përbëhet nga 95 botime, ndërsa deri në fund të vitit, kryetari Bujar Leskaj thotë se...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!