Në banakun e “Florës”, hiqet nga fotoja njëri nga themeluesit

E mërkurë, 01 August 2018 16:46

Nga Kastriot Dervishi

Gërshërët e censurës nuk mund të kursenin as një prej veteranëve të lëvizjes komuniste, madje prej themeluesve të PKSH-së, Sotir Vullkanin. Ai ishte një nga 6 përfaqësuesit e mbledhjes së 8 nëntorit 1941. Pas lufte nuk mori poste të larta, por shkoi deri drejtor i kamp-burgut të artizanalit në Tiranë, i cili për rastësi të çuditshme ishte në ish fabrikën e cigareve “Flora”. Vullkani kaloi një jetë me mundime me ulje-ngritje, teksa shpërtheu njëherë duke thënë “Enver Hoxha nuk ishte perëndia”. U pendua shpejt e bëri autokritikë. Nuk u desh vetëm ky fakt, por një djalë iu arratis e tjetri u burgos. Mjaftonte kjo për ta fshirë fare nga historia e vetë Partisë së Punës, e cila kur vinte puna te emrat tregohej gjithnjë me “etj”.

Fotografia tregon banakun e dyqanit “Flora” në Tiranë rreth vitit 1940. Vini re foton origjinale (majtas) dhe atë të botuar në albumet e Hoxhës, ku ka “fluturuar” Sotir Vullkani (djathtas). Personi tjetër i njohur në banak është Pilo Peristeri.

Në foto Hoxha shfaqet si në atë të mëparshmen, i shkujdesur e me cigare në dorë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...