1942/Si fluturonin nga fotot shokët e Qemalit

E Enjte, 02 August 2018 14:12

Nga Kastriot Dervishi

Mësimi i historisë së gënjeshtërt, është njëra nga format e propagandës komuniste. Kjo bëhej me qëllim për të indoktrinuar sa më shumë të ashtuquajturin “njeri të ri” të diktaturës, një individ pa kujtesë, por të mbrujtur me ideologjizma e besnikëri të verbër nga partisë dhe diktatorit.

Procesi i manipulimit të fotove nuk ka qenë vetëm për diktatorin, por në tërësi për të gjitha ngjarjet e historisë. Individi duhej të mësohej me historinë që jepte me receta Partia e Punës, të mos njihte asgjë tjetër, e të fiksohej pas falsiteteve banale se ishim “vendi më i lumtur në botë”, pavarësisht se as barkun e ngopnim me bukë e as rroba kishim për të veshur. Sjell sot një foto origjinale nga aktiviteti i Qemal Stafës, pak javë para vrasjes së tij. Nga 10 të pranishëm në këtë foto, 5 janë hequr. Në mënyrë qesharake nga 6 vetë në rreshtin e sipërm, qëndrojnë të veçuar dy prej tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Globi

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Vitet e fundit udhëtimet nga ajri janë preferuar gjithnjë e më shumë duke pësuar një rritje të konsiderueshme në mbarë botën. Më shumë se katër miliardë njerëz udhëtuan nga ajri...

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Globi

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE. Studimi gjithashtu...

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Aktualitet

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Nga Mina HYSA Shqiptarët në diasporë pavarësisht vështirësive të fillimit kanë mundur të ndërtojnë më së miri jetën atje ku ndodhen në vende të ndryshme dhe shumë prej tyre kanë qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!