1942/Si fluturonin nga fotot shokët e Qemalit

E Enjte, 02 August 2018 14:12

Nga Kastriot Dervishi

Mësimi i historisë së gënjeshtërt, është njëra nga format e propagandës komuniste. Kjo bëhej me qëllim për të indoktrinuar sa më shumë të ashtuquajturin “njeri të ri” të diktaturës, një individ pa kujtesë, por të mbrujtur me ideologjizma e besnikëri të verbër nga partisë dhe diktatorit.

Procesi i manipulimit të fotove nuk ka qenë vetëm për diktatorin, por në tërësi për të gjitha ngjarjet e historisë. Individi duhej të mësohej me historinë që jepte me receta Partia e Punës, të mos njihte asgjë tjetër, e të fiksohej pas falsiteteve banale se ishim “vendi më i lumtur në botë”, pavarësisht se as barkun e ngopnim me bukë e as rroba kishim për të veshur. Sjell sot një foto origjinale nga aktiviteti i Qemal Stafës, pak javë para vrasjes së tij. Nga 10 të pranishëm në këtë foto, 5 janë hequr. Në mënyrë qesharake nga 6 vetë në rreshtin e sipërm, qëndrojnë të veçuar dy prej tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...