E.Hoxha në Labinot në vitin 1943, hiqet Kostë Boshnjaku nga fotoja

Premte, 03 August 2018 17:07

Nga Kastriot Dervishi

Në këtë foto, E.Hoxha është me Kostandin Boshnjakun në Labinot të Elbasanit në vitin 1943. Nuk duket se është në gjendje lufte, por i veshur mirë e krejt në paqe. Fotografia e manipuluar (djathtas) tregon Enver Hoxhën të vetëm. Ajo është përdorur si fotoja hyrëse në librin “Elbasani në luftë për çlirim”, Tiranë 1971. Në dallim nga origjinali (majtas), Enver Hoxhës i është hequr i padëshiruari i dënuar në vitin 1948 me grupin e dytë të deputetëve, si dhe i është retushuar kapela. Në foton e falsifikuar është hequr shqiponja e cila qëndronte afër yllit të kuq komunist. Po ashtu i janë hequr edhe këmbët sepse edhe aty ka diçka që nuk shkon nga ngjyrat e ndryshme.

Modifikuar më Premte, 03 August 2018 17:15

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të blini nëse kanë këto fjalë në etiketë

Aktualitet

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të blini nëse kanë këto fjalë në etiketë

Kujdesi më i mirë për veten është të siguroheni nëse trupi juaj ushqehet siç duhet. Por për ta bërë këtë, ju duhet të dini se cilat ushqime të shmangni. Këta...

Trump: SHBA shqyrton rritjen e pranisë amerikane në Poloni

Globi

Trump: SHBA shqyrton rritjen e pranisë amerikane në Poloni

Presidenti Donald Trump tha të martën se po shqyrton me shumë seriozitet shtimin e pranisë së trupave amerikane në Poloni. Ai i bëri komentet në Shtëpinë e Bardhë, gjatë takimit me...

Vuçiq: Kemi përkrahjen e Kinës për Kosovën

Aktualitet

Vuçiq: Kemi përkrahjen e Kinës për Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot në Pekin ka theksuar se Serbia e ka përkrahjen e plotë të Kinës lidhur me çështjen e Kosovës, transmeton Koha.net. “Ne përkrahim politikën e një...