E.Hoxha në Labinot në vitin 1943, hiqet Kostë Boshnjaku nga fotoja

Premte, 03 August 2018 17:07

Nga Kastriot Dervishi

Në këtë foto, E.Hoxha është me Kostandin Boshnjakun në Labinot të Elbasanit në vitin 1943. Nuk duket se është në gjendje lufte, por i veshur mirë e krejt në paqe. Fotografia e manipuluar (djathtas) tregon Enver Hoxhën të vetëm. Ajo është përdorur si fotoja hyrëse në librin “Elbasani në luftë për çlirim”, Tiranë 1971. Në dallim nga origjinali (majtas), Enver Hoxhës i është hequr i padëshiruari i dënuar në vitin 1948 me grupin e dytë të deputetëve, si dhe i është retushuar kapela. Në foton e falsifikuar është hequr shqiponja e cila qëndronte afër yllit të kuq komunist. Po ashtu i janë hequr edhe këmbët sepse edhe aty ka diçka që nuk shkon nga ngjyrat e ndryshme.

Modifikuar më Premte, 03 August 2018 17:15

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Aktualitet

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Studiuesi Aurel Plasari të mërkurën foli në lidhje me figurën e Mid’hat Frashërit dhe rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Plasari u ndal tek ky moment i artë i historisë...

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Aktualitet

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo...

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Aktualitet

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Kontrolli i Lartë i Shtetit rendit katër flamuj të kuq përsa i përket nivelit të shërbimit shëndetësor në Shqipëri. Për të trajtuar më mirë ankesat duhet të ketë më shumë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!