Kursi i Panaritit në mars 1944, hiqet edhe Dushan Mugosha

Premte, 10 August 2018 10:59
Fotoja në mars 1944 në Panarit. Sipër origjinali e poshtë varianti i retushuar në librin "Enveri ynë", Tiranë 1988 Fotoja në mars 1944 në Panarit. Sipër origjinali e poshtë varianti i retushuar në librin "Enveri ynë", Tiranë 1988

Nga Kastriot Dervishi

Komunistët mbajnë si udhëheqës të luftës së tyre civile dhe për pushtet, Enver Hoxhën. Në të vërtetë ky nuk ka qenë gjë tjetër veçse ekzekutor i vendimeve që merrnin udhëheqësit politikë e ushtarakë, Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha. Urrejtjen që këta kishin ndaj shqiptarëve nacionalistë e demonstronin me veprime gjakatare ndaj tyre, siç edhe ka ndodhur.

Në mars 1944, udhëheqësi ushtarak më i lartë i LANÇ-it, Dushan Mugosha, zhvilloi në Panarit të Korçës (një fshat i thellë ku ishte strukur e rrinte rehat shtabi komunist) një kurs me karakter politik dhe ushtarak me kuadrot e partisë dhe ushtrisë komuniste. Në përfundim të kursit janë bërë dy foto: njëra ku Dushani është në këmbë (nuk po e paraqesim, pasi ajo nuk është botuar ndonjëherë e për rrjedhojë nuk është retushuar) dhe tjetra ku Dushani është ulur me armë në dorë. Pikërisht fotoja e dytë është në e retushuar në librin “Enver ynë” (Tiranë 1988) të autorit Ramiz Alia. Krejt e masakruar. Synohet që referuesi i kursit të dalë Enver Hoxha, kur në të vërtetë ai është një prej nxënësve aty. Çuditërisht, në këtë foto Dushani është pa mustaqe. Pasardhësi i Hoxhës, ndonëse nuk u shqua për bollëk botimesh, në ato pak libra që nxori nuk mund t’i shmangej traditës së censurës. Këtu dy foto kanë qenë në shtëpi të Ramiz Alisë. Ato janë bërë pjesë e Arkivit të PPSH-së më 10.3.1983 kur Alia ia ka dhuruar. Punonjësit e arkivit kanë listuar në origjinalin e fotos 33 persona, por duke pasur të paqartë 6 emra të fotos në fjalë.

Disa nga emrat e censuruar të fotos nga origjinali janë: Bedri Spahiu, Koçi Xoxe, Dushan Mugosha, Nesti Kerenxhi, Ymer Dishnica, Iljaz Ahmet, Fiqret Shehu.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ngacmime seksuale te Medreseja, nisin hetimet

Bota Shqiptare

Ngacmime seksuale te Medreseja, nisin hetimet

Prokuroria Themelore në Prishtinë pritet që shumë shpejt të nisë hetimet lidhur me akuzat se në Medresenë “Alauddin” ka pasur ngacmime seksuale ndaj nxënëseve. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhëmbi i rënë në ëndërr, nuk ka atë shpjegim që ne i kemi dhënë gjatë gjithë kësaj kohe

Shëndeti

Dhëmbi i rënë në ëndërr, nuk ka atë shpjegim që ne i kemi dhënë gjatë gjithë kësaj kohe

Gjithmonë pasi kemi parë një ëndërr, ua tregojmë personave më të afërt që na rrethojnë për të mësuar kuptimin e tyre. Ëndrrat duhet t’i tregoni në mëngjes, ose më pas mbajini...

"Usain Bolti s'do të bëhet kurrë futbollist"

Sport

"Usain Bolti s'do të bëhet kurrë futbollist"

Pasi i fitoi plot tetë medalje të arta olimpike në garat e shpejtësisë, atleti Usain Bolt javën e kaluar debutoi në sportin e futbollit, me synimin që të bëhet futbollist...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!