Fotografia e kongresit të grave në Berat në vitin 1944, "avullojnë" shoqet jugosllave

E mërkurë, 15 August 2018 14:15

Nga Kastriot Dervishi

Në vijim të ciklit të gjatë për manipulimet e fotografive historike, sot kam përzgjedhur fotografinë nga kongresi i parë i grave antifashiste që u mbajt në Berat në tetor 1944, në sallën ku u mbajt edhe mbledhja e dytë e KANÇ-it. Në këtë kongres erdhi një delegacion i madh i grave jugosllave, i kryesuar nga shoqja Brana Peroviç. Ishin gratë jugosllave që u morën me organizimin e kongresin, materialet, formën, programin, etj. Të tjerat ishin sa për dekor. Shumica as dinin gjë çfarë bënin aty. Mirëpo, historiografia komuniste nuk mund ta përmendte një fakt të tillë. Për këtë arsye, ustallarët e propagandës i hynë një qethje të thellë. Vëreni origjinalin e fotos (sipër) me karnavalin që kanë botuar në albumet poshtë. Me këtë rast, kanë fshirë edhe Fiqret Shehun dhe Naxhije Dumen. Rreshti i parë ka pësuar “masakrën” më të madhe, shoqet jugosllave që e “donin fort” Shqipërinë kanë avulluar. Çuditërisht, këto ditë pashë në një faqe injorantësh enveristë, foto të kësaj kohe, teksa gratë jugosllave i paraqisnin si “luftëtare shqiptare”. Edhe sot, enveristët nuk rrinë dot pa gënjyer e mashtruar publikisht. Zanatin e vjetër nuk e harrojnë dot. Madje veprimet jugosllave duan t’i shesin si veprime shqiptare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...

“Inter mund ta mposht Barcën”

Sport

“Inter mund ta mposht Barcën”

Eder beson se Interi janë “kundërshtarët kryesor të Juventusit në Serie A” dhe ata do të mund ta mposhtin Barcelonën në Ligën e Kampionëve këtë sezon Inter u kthye nga humbja...

Rivarrimi, Kolonel Ahmet Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në truallin e tij

Bota Shqiptare

Rivarrimi, Kolonel Ahmet Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në truallin e tij

“Drejtësia vonon e nuk harron, sepse, Koloneli Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në Kosovë dhe, vrasësit nuk i shpëtojnë dënimit të merituar, moralisht dhe nga drejtësia. Qeveria Haradinaj...