Fotografia e sekretariatit të BRASH-it, Nexhmija u pret kokat kolegëve të vet

E Enjte, 16 August 2018 13:06

Nga Kastriot Dervishi

Në foto është sekretariati i Bashkimit të Rinisë Antifashiste, dalë në Helmës të Skraparit në gusht 1944. Kjo është një prej fotove që ndryshonte herë pas here, në varësi të stinave të armiqve. Në albumet të kohëve të ndryshme do ta gjesh në variante të ndryshme. E filloi Xhoxhi Blushi (sipër i pari djathtas origjinalit) dhe pastaj vijuan kohë pas kohe, Ramadan Xhangolli, Liri Belishova, Fadil Paçrami, Nako Spiru. Nuk kishte gjë më qesharake sa kur një foto me 9 veta, përfundon në këtë mënyrë.

Ngelën deri në fund pa u hequr asnjëherë vetëm Piro Kondi (i vetëm sipër), Ramiz Alia, Nexhmije Xhuglini dhe Alqi Kondi.

Modifikuar më E Enjte, 16 August 2018 13:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sonila Meço i rikthehet ekranit, ja ekrani që ka zgjedhur

Aktualitet

Sonila Meço i rikthehet ekranit, ja ekrani që ka zgjedhur

Gazetarja Sonila Meço rikthehet përfundimisht në ekran pas një periudhe të gjatë tërheqjeje nga televizioni por kurrsesi nga profesioni i saj dhe kontakti me publikun. Meço është bërë zyrtarisht pjesë e...

BE në Tiranë për të integruar qeverinë apo Shqiperinë? – Vasili ka një pyetje për Soreca-n

Politikë

BE në Tiranë për të integruar qeverinë apo Shqiperinë? – Vasili ka një pyetje për Soreca-n

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Vasili, ka reaguar pas mbledhjes së Këshillit të Stabilizim Asociimit në Bruksel pa praninë e opozitës. Ai shkruan se opozita ka qenë nga vitit 2013...

Përplaset makina e mbushur me kanabis, humbet jetën transportuesi

Aktualitet

Përplaset makina e mbushur me kanabis, humbet jetën transportuesi

Në rrugën rurale që lidh fshatrat Kaçinar- Mirditë – Kaluer në Lezhë, në një terren të theksuar malor, shtetasi T.N. 34 vjeç, banues në Mirditë, duke drejtuar mjetin e tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!