1949/Masakra në Mirditë, vendimi pa prova i gjykatës: 10 pushkatime, 4 varje në litar dhe 12 burgime

Hënë, 20 August 2018 18:13
Pjesë e pretencës së prokurorit të procesit Pjesë e pretencës së prokurorit të procesit

Nga Kastriot Dervishi

Procesi ndaj grupit të dyshuar si të lidhur me ata që vranë Bardhok Bibën u zhvillua me të shpejtë. Si edhe rastet e tjera të këtij lloji, procesi ishte i parregullt edhe nga ana administrative. I vetme hetues që merret vesh ishte nëntoger Isuf Kullolli. Nuk figurojnë hetues të tjerë dhe as procese ndaj të pandehurve. Janë futur në dosjen hetimore-gjyqësore edhe proceseve të të pandehurve të viteve të mëparshme. Të pandehurit janë arrestuar më 11.8.1949. Çështja u gjykua nga Gjykata e Lartë Ushtarake, me veprim në Rrëshen e përbërë prej nënkolonel Bilibil Klosit, kapiten I Sotir Spiros, kapiten II Nonda Papulit, duke pasur pranë prokurorin e ushtrisë major Misto Bllaci. Gjykimi është zhvilluar i shpejtë, pa asnjë logjikë juridike. Brenda vendimit ka edhe gabime emrash, mungesë argumentesh, etj. Të pandehurit u cilësuar me përjashtim të njërit “të gjithë bashkëpunëtorë të bandave të armatosura”. U akuzuan në bazë të ligjit nr.372, datë 12.12.1946 “Mbi fajet penale kondra popullit dhe shtetit”. Me një faqe e gjysmë pretencë, prokurori kërkoi gjykim me procedurë të shpejtuar.ai thoshte se veprimtaria e “bandës” së “armiqve të popullit” Ndue Bajraktari dhe Ndue Pjetër Gjomarkaj, nuk do kishte mundësinë të zhvillohej pa ndihmën e të pandehurve. Asnjë provë nuk solli prokurori për të mbështetur akuzat e tij, ndërsa e lidhi ngjarjen me “imperialistët amerikanë” dhe “trockistët titistë”. Me vendimin nr.98, datë 16.8.1949 gjykata dha këto dënime, shoqëruar me heqjen e të drejtave civile dhe konfiskimin e pasurisë:

Të dënuarit me vdekje, radhitur sipas moshës

1-Ndue Gjon Fusha, 19 vjeç

2-Ndrec Mark Ndou, 24 vjeç

3-Bardhok Dodë Gjini (Lleshi), 30 vjeç

4-Pjetër Dodë Vila, 34 vjeç, varje në litar

5-Dodë Mark Biba, 37 vjeç varje në litar

6-Nikollë Bardhok Bajraktari, 39 vjeç

7-Dodë Llesh Paloka, 41 vjeç, varje në litar

8-Preng Shkurt Nikolla, 43 vjeç

9-Gjin Gjokë Kaçi, 45 vjeç

10-Gjergj Keq Beloshi, 48 vjeç

11-Frrok Ndue Mata, 53 vjeç

12-Nikoll Llesh Bajraktari, 59 vjeç

13-Llesh Gjon Mëlyshi, 66 vjeç

14-Dedë PrengGjomarkaj, 67 vjeç, varje në litar

Dënimet e tjera:

-Ndue Gjon Fusha, 19 vjeç, burgim i përjetshëm

-Prengë Gjeto Çupi, 33 vjeç, me 20 vjet burgim

-Mark Prengë Marku, 44 vjeç, me 20 vjet burgim

-Nikollë Gjokë Gjini, 31 vjeç, me 20 vjet burgim

-Llesh KolëToma, 40 vjeç, me 20 vjet burgim

-Mark Dedë Gjomarkaj, 30 vjeç, me 20 vjet burgim

-Gjon Mark Ndoja, 20 vjeç, me 15 vjet burgim

-Zef Shkurt Maca, 36 vjeç, me 15 vjet burgim

-Dodë Gjok Vuka, 39 vjeç, me 15 vjet burgim

-Llesh Ndue Gjoni, 65 vjeç, me 15 vjet burgim

-Marka NikollTuçi, (nuk i shënohet mosha), me 10 vjet burgim

-Kolë Ndue Gjomarkaj, 66 vjeç, me 10 vjet burgim

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!