1949/Nënshkrimet e fundit të të dënuarve me vdekje të procesit të Mirditës

Tuesday, 21 August 2018 09:14

Nga Kastriot Dervishi

Më 16.8.1949, të dënuarit me vdekje iu drejtuan Presidiumit të Kuvendit Popullor për faljen e jetës. Spikat dokumenti pasi vetëm 5 nënshkrime janë. Të tjerat janë gishta të njollosur. Teksti i kërkesës është shkruar nga ndonjë zyrë këshillimore e regjimit dhe vetëm është sjellë për nënshkrim. Ky dokument vlen për të parë nënshkrimet e kërkuesve të cilët kanë shfrytëzuar mundësinë e fundit për faljen e jetës. Përmbajtja nuk ka rëndësi. Edhe mbledhja e Presidiumit të Kuvendit Popullor tregon se ata nuk kanë lidhje me ngjarjen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...