Eshtrat e pretenduara të Hasan Prishtinës nuk dihet të kujt janë

E mërkurë, 22 August 2018 11:04
Varri i pretenduar i Hasan Prishtinës në Kukës Varri i pretenduar i Hasan Prishtinës në Kukës

Nga Kastriot Dervishi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe më pas kryetari i Komunës së Vushtrisë i kërkuan së fundmi shtetit shqiptar të lejojë që eshtrat e Hasan Prishtinës të zhvendosen në Kosovë. Pa ditur asnjë gjë për historinë e kaluar, të përmendurit kujtojnë se kjo punë është bërë me seriozitet të madh (seriozitet nga shtetit komunist!!!). Gjatë periudhës së socializmit, në kuadër të politikës antizogiste, janë zhvilluar disa ceremoni rivarrimi, synimi i të cilave ishte promovimi i propagandës së tillë dhe aspak ndonjë merak të vlerësimin e personave të cilëve u silleshin eshtrat. Ndër to është edhe ajo e datës 6 dhjetor 1977 në Kukës, ku u pretendua se po rivarrosej Hasan Prishtina. Ky i fundit u vra në Selanik në vitin 1933 dhe u varros po atje. Në vitin 1977 nuk është zhvilluar një proces serioz midis dy shteteve. Pala shqiptare ka treguar arrogancë, më shumë ka pasur qëllim të përmbushë një veprim sesa të gjejë ku ishte varrosur Hasan Prishtina. Kësisoj, ata që kanë synim të ndërmarrin një veprim të tillë, më parë të verifikojnë të kujt janë eshtrat e personat që në rrasë të varrit mban emrin e Hasan Prishtinës. Të mos nxitohen me veprime publike për të fituar pikë politike. Pala greke në atë kohë ka qenë e bindur se eshtrat nuk i përkisnin Hasan Prishtinës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...