Fotografia qesharake e diktatorit në Berat, heq tre ministra

E mërkurë, 22 August 2018 18:25

Nga Kastriot Dervishi

Në kushtet e vendosjes së shpejtë të regjimit të tyre në mbarë vendin, komunistët mbajtën Mbledhjen II të KANÇ-it në Berat, më 20 – 23 tetor 1944, e cila quhet në histori quhet si “mbledhja e dytë e Beratit”. Këtu për herë të parë, Hoxha u popullarizua për herë të parë si kryeministër i një qeverie ilegale. Po ashtu, për herë të parë ai u bë i njohur për publikun. Deri këtë kohë kishte qenë krejt anonim. Në Berat ku u mbajtën edhe mbledhje të tjera që lidheshin me partinë apo Frontin, Hoxha ka disa foto. Të gjitha janë censuruar. Komunistët janë falsifikatorë të mëdhenj. Nisur nga filozofia e tyre e gënjeshtërt, edhe mësimi i historisë është po i gënjeshtërt. Vini re foton bashkëlidhur. Nga origjinali janë hequr tre ministra që qeverisë klandestine, pikërisht Ramadan Çitaku, Gjergj Kokoshi, Manol Konomi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Politikë

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Kryetari i Bashksië së Librazhdit, Kastriot Gurra është hedhur në sulm frontal ndaj kreut të PD, Bujar Vreto duke angazhuar edhe punonjësit e institucionit që ai drejton të bëjnë propagandë...

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Aktualitet

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Policia e Kosovës ka ndërmarrë një operacion në Prishtinë dhe Gjakovë, ndërsa ka arrestuar 22 persona pasi akuzohen për shfrytëzim prostitucioni. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me...

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Show-biz

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Xhensila Myrtezaj sa vjen e bëhet edhe më e bukur. Ajo e vërteton këtë edhe në foton e publikuar së fundmi.  Edhe pse ka sjellë në jetë vajzën e saj të...