Manipulimet nëpërmjet fotografive nga historiografia komuniste, pesë shokë të hequr në Përmet

E Enjte, 23 August 2018 18:27

Nga Kastriot Dervishi

Në 24-28 maj 1944, sipas modelit tërësisht jugosllav, komunistët organizuan kongresin e Përmetit, që ishte edhe themeli i pushtetit të tyre të uzurpuar. Një klasë politike krejt diletante, e paaftë e për më tepër me veti kriminale, po bëhej gati të vendosej në pushtet. Në kongresin në fjalë janë bërë një mori fotosh. Shoku Miladin e ka kursyer veten. Një prej fotove më tipike jashtë sallës së kongresit është edhe kjo që paraqitet sipas origjinalit dhe sipas censurës. Nga origjinali janë hequr nga e majta: i panjohur, Mustafa Gjinishi, Sejfulla Malëshova, Liri Gega, Ramadan Çitaku. Kanë ngelur (fotoja e retushuar): SpiroMoisiu, Omer Nishani, Enver Hoxha, Myslim Peza, Haxhi Lleshi, Hysni Kapo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Aktualitet

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Emisioni “Stop” trajtoi sonte rastin e një “shëruesi”, ose siç njihen ndryshe guru”, që pretendon se zgjidh hallet e qytetarëve. Por të gjitha këto probleme, “shëruesi” Shefqet i lidh me...

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Aktualitet

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Të burgosurit shqiptarë dhe ata rumunë janë përfshirë në një sherr të dhunshëm në burgun e Sollicciano të Firences në Itali. Mediat italiane raportojnë se u desh ndërhyrja e gardianëve për...

Daçiç: I kam thënë kancelarit austriak se vetëm një budalla del në anën e humbësit

Globi

Daçiç: I kam thënë kancelarit austriak se vetëm një budalla del në anën e humbësit

Ministri i jashtë serb Ivica Daçiç, ka vazhduar të mburret pas dështimit të Kosovës për t’u bërë anëtare e Interpolit. Ai ka thënë se një rezultat i tillë tregon se pa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!