Kampi i Tepelenës dhe jo kamp në Tepelenë

Premte, 24 August 2018 12:17

Nga Kastriot Dervishi

Një debat krejt i kotë është vënë re ditët e fundit se si duhet të quhet Kampi i Tepelenës të viteve 1949-1953, sepse sipas disave duke përdorur një emërtesë të tillë, gjoja fyhet populli i krahinës në fjalë.  Madje, ata që janë në krah të krimeve të komunizmit kanë propozuar që duhet të quhet kampi në Tepelenë dhe jo i Tepelenës. Kriteri i parë në këto raste është ai dokumentar historik. Rasti i Tepelenës nuk është i shkëputur dhe nuk mund të trajtohet i shkëputur. Në asnjë rast nuk figuron të jetë shkruar gjëkundi “kampi në Tepelenë”, e nuk kemi si ta shpikim një gjë të tillë. Për këto arsye po sjell dy shkresa të viteve 1949 dhe 1954. Në të parën vërehet emërtesa qartësisht “Kampi i Tepelenës” dhe në të dytën theksohet rrethimi me tel me gjemba e me vendroje i tij. Në asnjë rast tjetër që ka të bëjë me kampet e burgjet nuk është hasur mënyra e diskutimit të kësaj temë në duhet diskutuar ana gjeografike apo jo. Asnjëherë nuk është thënë burgu në Burrel, burgu në Tiranë, burgu në Shkodër, burgu në Elbasan, etj. Askush nuk është ndjerë i fyer kur kemi thënë burgu i Burrelit, burgu i Tiranës, burgu i Shkodrës, etj. Pse paska veçanti në rastin e Tepelenës? Është fare e qartë se kjo nuk është gjë tjetër veçse avokati për krimet e regjimit, një lloj taktike mbrojtëse.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Globi

Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Facebook nuk do të dërgojë staf për të punuar në zyrat e fushatave politike gjatë zgjedhjeve, ka njoftuar kompania. Rrjeti social ofronte staf të përkushtuar për fushatat politike duke i ndihmuar...

Instagrami vs. Realiteti: Fotot perfekte janë gënjeshtër e madhe

Lifestyle

Instagrami vs. Realiteti: Fotot perfekte janë gënjeshtër e madhe

Ne të gjithë jemi familjarë me fotot perfekte të Instagramit, të cilat gjithmonë duken shumë të bukura për të qenë të vërteta. Ne nuk jemi gjithmonë të veshur bukur dhe...

Kjo tortë e shijshme i ka vetëm tre përbërës

Shëndeti

Kjo tortë e shijshme i ka vetëm tre përbërës

A dëshironi të pregatisni një ëmbëlsirë të shijshme, që njëkohësisht të jetë e lirë dhe jo më shumë përbërës? Mendoni se është ve vështirë, apo më keq akoma, e pamundur? Atëherë...