Enver Hoxha: Tepelena dhe Valiasi janë kampe përqendrimi, fëmijët 2-3 vjeçarë të qëndrojnë atje

Hënë, 27 August 2018 11:04
Faksimile e mbedhjes së Byrosë Politike Faksimile e mbedhjes së Byrosë Politike

Nga Kastriot Dervishi

Në debatin për karakterin e Kampit të Tepelenës, por edhe të kampeve të tjera (të cilat unë nuk i ndaj asnjëherë, si ato të Krujës, Valiasit, Beratit, Porto Palermos, etj), për t’i zhvlerësuar avokatët e krimeve të komunizmit, sjell sot një dokument të një mbledhjeje Byroje Politike të Komitetit Qendror të Partisë së Punës së Shqipërisë në muajt e parë të ekzistencës së Kampit të Tepelenës. Rendi i ditës së mbledhjes është shqyrtimi i listave të të burgosurve dhe të internuarve (me këto punë merrej Byroja), si dhe “lista speciale”. Sekretari i përgjithshëm i Partisë Komuniste, njëherazi edhe kryeministër i vendit, Enver Hoxha, i cilëson këto, “kampe përqendrimi”. Tani ata që janë avokatë të krimeve të komunizmit, mund të na e thotë se çfarë janë për ta kampet e përqendrimit? Meqë gjithnjë kanë “fashizmin” në gojë, a dinë ndonjë rast nga koha e fashizmit në Shqipëri të ketë pasur ndonjë kamp përqendrimi të mbushur me fëmijë? Nëse po mirë do ishte ta publikonin sa më shpejt. Enver Hoxha ka pasur dijeni të plotë për ekzistencën e fëmijëve të këto kampe. Enveri jep porosi “të shikohet mirë problemi i kalamanëve”. Dhe problemi u pa mirë sepse numri i tyre ishte gjithnjë i lartë deri në mbyllje të këtyre kampeve. Enveri nuk pranonin lirimin e grave me fëmijë të vegjël të moshës 2-3 vjeç, por thotë që vijonin të qëndronin në kampe. Kaq të vështirë e kishte lirimin e tyre. Në mbledhjen në fjalë marrin pjesë edhe prokurori i përgjithshëm Gaqo Floqi, ministri i Drejtësisë Manol Konomi dhe Josif Pashko.

Pjesë nga procesverbali i mbledhjes:

Në lidhje me kampet e përqendrimit në Tepelenës dhe Valiasit, bëhen këto vërejtje:

Shoku komandant: Nuk është mirë të mbahen fëmijët në kampe përqendrimit. Atje mund të lemë vetëm fëmijët gjer në 2-3 vjeç që kanë nevojë për mëmat e tyre.

Shoku Mehmet Shehu: Të tjerët t’i fusin në shkolla.

Shoku komandant: Po edhe me bursë ata nuk duhet t’i mbajmë.

Shoku Mehmet Shehu: Për të dyshimtët ne mund të përdorim edhe një taktikë të tillë që të mos i internojmë, po në vende kufitare p.sh. si në Kukës të mos i lemë që të bëhen strehë, por t’i detyrojmë të shpërngulen si në Fier ose Lushnje, t’u jepet sasi toke dhe të jetojnë vetë pa i rënë në bela shtetit. Sa për fëmijët këtë ta shohim, ta studiojmë.

Shoku komandant: T studiohet mirë problemi i kalamajve të këtyre familjeve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...