Shumica e fëmijëve në kampet e Tepelenës dhe Valiasit mbetej jashtë amnistisë

Tuesday, 28 August 2018 11:30

Nga Kastriot Dervishi

Kohë pas kohe, regjimi komunist bënte amnisti për të burgosurit dhe të internuarit në kampet tela me gjemba. Regjimi ishte dorëlëshuar për faljen e të dënuarve ordinerë dhe më pak të dënuarve për krime kundër shtetit.

Kjo është një prej tabelave të amnistive në muajt e parë të ekzistencës së Tepelenës dhe vitet e para të Valiasit. Vini re sa pak fëmijë propozohen për lirim. Asnjëherë shifra nuk synon përgjysmimin e shifrës së fëmijëve apo lirimin e përgjithshëm të tyre. Kjo tregon se politika e regjimit për të mbajtur të izoluar fëmijët ishte politikë e shtetërore. Propozimet e kampeve për lirime ishin shifrore, jo me emra. Kjo do të thotë se emrat që do liroheshin i zgjidhte komanda në bazë të shifrës që jepte udhëheqja. Ndërsa lirimet e tjera që bëheshin dekret i takonin të burgosurve, ishin emërore. Asnjë amnisti që lidhet me kampet tela me gjemba nuk është shoqëruar me dekret emëror, por vetëm me vendime administrative numerative. Konsideroheshin si bagëti të internuarit. Vetëm numëroheshin për kokë.  

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Globi

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Presidenti Donald Trump urdhëroi Departamentin e Drejtësisë që të deklasifikojë një sërë dokumentesh që lidhen me hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...