Kursantët punëtorë operativë të Sigurimit

E mërkurë, 29 August 2018 10:54
Fotografia është ndër më masivet e bëra ndonjëherë. I takon gjithë kursit të Sigurimit. Rreth vitit 1965 Fotografia është ndër më masivet e bëra ndonjëherë. I takon gjithë kursit të Sigurimit. Rreth vitit 1965

Nga Kastriot Dervishi

Studimi nga pikëpamja antropologjike e kuadrit të Sigurimit të Shtetit, jo vetëm që është interesant, por plotëson deri në thellësi të çështjes, në zemër të saj, çfarë kanë qenë ata. Një koleksion i madh fotografik në ndriçon deri në qelizë se çfarë përfaqësonin njerëzit të cilët udhëheqja i quante “punëtorë partie” e që drejtonin goditjen e “armikut të klasës”. Siç edhe dihet, shumica e oficerëve të kësaj arme, madje edhe ata që u bënë gjenerala e kolonela, nuk ishte veçse me arsim fillor 1-4 klasë. Kryesisht ishin bujq, çobanë dhe zanatçinj të vegjël. Deri në kohën e mbajtjes së gradave uniforma e oficerit të Sigurimit ishte e njohur. Më pas veshja civile u bë më e njohura.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!