Kursantët punëtorë operativë të Sigurimit

E mërkurë, 29 August 2018 10:54
Fotografia është ndër më masivet e bëra ndonjëherë. I takon gjithë kursit të Sigurimit. Rreth vitit 1965 Fotografia është ndër më masivet e bëra ndonjëherë. I takon gjithë kursit të Sigurimit. Rreth vitit 1965

Nga Kastriot Dervishi

Studimi nga pikëpamja antropologjike e kuadrit të Sigurimit të Shtetit, jo vetëm që është interesant, por plotëson deri në thellësi të çështjes, në zemër të saj, çfarë kanë qenë ata. Një koleksion i madh fotografik në ndriçon deri në qelizë se çfarë përfaqësonin njerëzit të cilët udhëheqja i quante “punëtorë partie” e që drejtonin goditjen e “armikut të klasës”. Siç edhe dihet, shumica e oficerëve të kësaj arme, madje edhe ata që u bënë gjenerala e kolonela, nuk ishte veçse me arsim fillor 1-4 klasë. Kryesisht ishin bujq, çobanë dhe zanatçinj të vegjël. Deri në kohën e mbajtjes së gradave uniforma e oficerit të Sigurimit ishte e njohur. Më pas veshja civile u bë më e njohura.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Sport

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Policia e qytetit të Valencias është detyruar mbrëmë të rrethojë deri në orët e para të mëngjesit hotelin ku ka qëndruar Juventusi në këtë qytet, para sfidës së Ligës së...

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Bota Shqiptare

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se politika e SHBA-ve është konsistente kur është në...

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Aktualitet

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Mijëra fermerë në të gjithë qarkun e Gjirokastrës nuk kanë një certifikatë pronësie për tokën që kanë në përdorim. Që prej vitit 2008 në të gjithë territorin me 7 bashki...