Kurimi i imazhit të diktatorit

Premte, 31 August 2018 10:49
Majtas fotografia origjinale dhe djathtas ajo e retushuar Majtas fotografia origjinale dhe djathtas ajo e retushuar

Nga Kastriot Dervishi

Që prej majit 1944, diktatori i Shqipërisë Enver Hoxha duhej popullarizuar. Në këtë kohë ai filloi të bëjë fotografi për të marrë pamjen e një komandanti. Pas vitit 1944 kërkoheshin vazhdimisht imazhe për t’u botuar në libra e në albume në të cilat duhet dhënë një variant udhëheqësi e optimist. Për këtë arsye, janë shmangur fotot me bark të madh apo me veshje të rrudhosura. Hoxha deri në këtë kohë nuk kishte qenë i kujdesshëm për veten e tij. Në mjaft foto, xhaketat i ka të rrudhosura, fotot nuk përçojnë entuziazëm, etj. Dhe sjell për ilustrim këtë foto. Vini re krahasimet e kurimit të imazhit të diktatorit. Sfondi i fotos është ndryshuar. Nga pamje natyrale, ka dashur të japë një version dalje nga zyra. Fytyra është zbardhur, xhepat janë hekurosur, rripat janë vendosur drejt, etj. Për të qenë në rregull, yllit të kuq komunist i është shtuar edhe një drapër sovjetik. Fotoja është një prej treguesve se te komunistët propaganda, trushplarja d.m.th., është një element i rëndësishëm pas atij kriminal.

Modifikuar më Premte, 31 August 2018 10:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...