1944/Parakalimi në Berat, hiqet Ymer Dishnica

Premte, 31 August 2018 11:00
Sipër origjinali, poshtë varianti i falsifikuar Sipër origjinali, poshtë varianti i falsifikuar

Nga Kastriot Dervishi

Historia e shkuar duhej të mësohej vetëm nëpërmjet propagandës dhe mashtrimit. Asnjëherë nuk duhej thënë e vërteta siç kishte qenë. Në mbledhjen e dytë të Beratit, Ymer Dishnica në tetor 1944 u zgjodh ministër. Si gjithë qeveria, edhe ai ka dalë në publik për t’u njohur nga populli. Mirëpo, pasi partia e fshiu nga defteret e vet, imazhi i tij nuk duhej bërë i njohur. Shihni si hiqet nga fotoja e albumeve dhe librave ministri i qeverisë. Është përdorur edhe në librin “Kur u hodhën themelet e Shqipërisë së re”, Tiranë 1984.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy vajza ndërrohen në maternitet, fati i njërës doli i tmerrshëm

Globi

Dy vajza ndërrohen në maternitet, fati i njërës doli i tmerrshëm

Kjo është ajo që ka marrë nga jeta një vajzë e cila në fakt fatin duhet ta kishte ndryshe, sepse plot 30 vjet më parë, e ndërruan në maternitet duke...

Tre ditë para ndeshjes, një tjetër futbollist braktis Kombëtaren

Sport

Tre ditë para ndeshjes, një tjetër futbollist braktis Kombëtaren

Ditën e sotme një tjetër futbollist ka vendosur që të largohet nga grumbullimi i Kombëtares për ndeshjet kundër Skocisë dhe Uellsit. Emir Lenjani ka braktisur përfundimisht grumbullimin e kombëtares, pasi...

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina kthehet përmbys

Aktualitet

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina kthehet përmbys

Mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës ka ndodhur një aksident ku një makinë është përplasur me një triçikël. Nga pamjet dallohet se vetura është kthyer përmbys, por për fat të mirë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!