1944/Parakalimi në Berat, hiqet Ymer Dishnica

Premte, 31 August 2018 11:00
Sipër origjinali, poshtë varianti i falsifikuar Sipër origjinali, poshtë varianti i falsifikuar

Nga Kastriot Dervishi

Historia e shkuar duhej të mësohej vetëm nëpërmjet propagandës dhe mashtrimit. Asnjëherë nuk duhej thënë e vërteta siç kishte qenë. Në mbledhjen e dytë të Beratit, Ymer Dishnica në tetor 1944 u zgjodh ministër. Si gjithë qeveria, edhe ai ka dalë në publik për t’u njohur nga populli. Mirëpo, pasi partia e fshiu nga defteret e vet, imazhi i tij nuk duhej bërë i njohur. Shihni si hiqet nga fotoja e albumeve dhe librave ministri i qeverisë. Është përdorur edhe në librin “Kur u hodhën themelet e Shqipërisë së re”, Tiranë 1984.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Globi

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in bëri të ditur se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, dëshiron të mbajë një takim të dytë me Presidentin amerikan Donald...

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Aktualitet

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Shoqata e të përndjekurve politikë dhe familjarë të viktimave të komunizmit nderuan të enjten dhjetra persona, që u pushkatuan dhe u dënuan në fshatin Mursi të Sarandës. Kjo zonë në kufi...

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Aktualitet

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Kompania ajrore që mbart flamurin e Dubait, Emirates, po kërkon të blejë fqinjin e saj me humbje, Etihad. Nëse diçka e tillë do të ndodhte, do të krijohej linja ajrore...