1944/Hiqen ministrat e qeverisë, Spiro Koleka i "ngjitet" Enverit

Premte, 31 August 2018 11:16
Sipër fotoja origjinale. Poshtë e falsifikuara. Tetor 1944 në Berat Sipër fotoja origjinale. Poshtë e falsifikuara. Tetor 1944 në Berat

Nga Kastriot Dervishi

Gjatë zhvillimit të mbledhjes së dytë të Beratit në tetor 1944, komiteti i KANÇ-it u shndërrua në “qeveri demokratike”. Ky çast që shënon fillimin e rrugës së Enver Hoxhës si kryeministër tregohet në këtë foto. Edhe kjo është përdorur edhe në librin “Kur u hodhën themelet e Shqipërisë së re”, Tiranë 1984. Qeveria vetëshpallur është në vendin e vet. Nga fotoja është hequr ministri i Drejtësisë Manol Konomi. Ndërsa për arsye vendi nuk ka dalë as ministri i Punëve të Brendshme, Haxhi Lleshi. Në krah të diktatorit nuk figoron më M.Konomi, por ministri tjetër Spiro Koleka.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...