1944/Hiqen ministrat e qeverisë, Spiro Koleka i "ngjitet" Enverit

Premte, 31 August 2018 11:16
Sipër fotoja origjinale. Poshtë e falsifikuara. Tetor 1944 në Berat Sipër fotoja origjinale. Poshtë e falsifikuara. Tetor 1944 në Berat

Nga Kastriot Dervishi

Gjatë zhvillimit të mbledhjes së dytë të Beratit në tetor 1944, komiteti i KANÇ-it u shndërrua në “qeveri demokratike”. Ky çast që shënon fillimin e rrugës së Enver Hoxhës si kryeministër tregohet në këtë foto. Edhe kjo është përdorur edhe në librin “Kur u hodhën themelet e Shqipërisë së re”, Tiranë 1984. Qeveria vetëshpallur është në vendin e vet. Nga fotoja është hequr ministri i Drejtësisë Manol Konomi. Ndërsa për arsye vendi nuk ka dalë as ministri i Punëve të Brendshme, Haxhi Lleshi. Në krah të diktatorit nuk figoron më M.Konomi, por ministri tjetër Spiro Koleka.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!