Automobilat në Shqipëri në vitin 1942

Diel, 02 September 2018 18:01
Tabela e të dhënave për automobilat Tabela e të dhënave për automobilat

Sipas një reviste me karakter enciklopedik të asaj periudhe, në vitin 1942 në Shqipëri kishte 4981 automobila (mjetet ushtarake të huaja nuk përfshihen në këtë listë). Dy vjet përpara se ta merrte pushtetin ajo quhej “qeveria e rigonit”, vendi kishte 2211 autovetura publike e private.  Në vend të parë qëndronte kryeqyteti e pastaj vinte Durrësi. Vetëm këtë periudhë ishin dhënë 8490 leje shoferësh shqiptarë e italianë. Pas vitit 1944, shtetasit shqiptarë nuk kishin të drejtë të kishin makina private.

Modifikuar më Diel, 02 September 2018 18:13

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...