AT DONAT KURTI O.F.M.

Hënë, 03 September 2018 19:23
At DONAT KURTI O.F.M. (1903 – 1983) At DONAT KURTI O.F.M. (1903 – 1983)

Nga Fritz RADOVANI

ISHTE DREJTORI I FUNDIT I GJIMNAZIT FRANÇESKAN “ILLYRICUM”…
Ai ishte letrar, etnolog, folklorist, profesor, perkthyes, studjues i persosun i fjalorit
frazeologjik të Gjuhës Shqipe dhe “fatkeqsisht”, Klerik Françeskan Shqiptar, predikues i
formulës së pavdekshme “Fe e Atdhe”… Per të cilen “banin vdekjen si me lé !”
Fatkeqsisht ishte pragu i atyne ditve të zeza dhe të pafund që po u afroheshin, pra jemi
pak ditë para 11 nandorit 1946 kur merr fund shkolla, kuvendi, muzeu, fretnit dhe Kisha,
vendi ku Sigurimi komunist futë armët dhe akuzon Fretnit për këtë akt të ultë që u krye
në Kishën Katolike Shqiptare, në të gdhimë të datës 17 nandor 1946, nga vetë ata.
Me datën 12 nandor asht ndër të parët që arrestohet At Donat Kurti, pikrisht kur forcat e
sigurimit futen në oborrin e Gjimnazit, ky i sheh nga dritaria e zyres dhe merr çekiqin
dhe kryen aktin burrnor tue thye vulën e ftohët të shkollës, për mos me u ra në dorë
komunistëve, kështu, edhe i pret mundësinë me falsifikue dokumenta të atij Gjimnazi.
Po, fatkeqsia vazhdon... At Donat Kurti me shokë nisen drejtë Kalvarit pafund...
Nga viti 1964 kur doli nga Burreli e erdhi në Shkoder e njoha... Kishe ndigjue se per Këte
Frat një dijetar i njohun, Prof. Dr. Norbert Jokli, e kishte cilsue bash At Donat Kurtin:
"Një ndër prozatorët ma të mëdhaj Shqiptarë"... Edhe kjo një tjeter “fatkeqsi”...
Kisha e kuvende u shemben... U zhdukën edhe germallat e tyne... U sheshuen... Bashkë
me ata u vodhën dhe u pervetsuen edhe veprat e Tyne. Hajdutët nuk i permenda sot...
Njëditë At Donat Kurti u gjet në një barakë me llamarina pa kurrgja mbas shpirtit, në
Zallin e Kirit, vetëm me pak libra, mbasi pjesën ma të madhe i kishte të mëshefun si
shumë shokë të Tij, me një dyshek për vedi e një për motrën, murgeshën e nderueme ....
të spitalit të Tiranës, e cila nuk e la vetëm deri më 10 nandor 1983, që At Donati u
bashkue me shokët e dashtun të vetët, Eshtnat e të cilëve i kishte nën brinjë per sa vite.
At Donat Kurti O.F.M., ruejti me dinjitet deri në vdekje të gjitha cilësitë që i përkisnin
një Frati fukara, i nderuem prej fukarave të mbarë Shqipnisë, që u la trashigim një thesar
shumë të çmueshëm nga mendja e Tij e ndritun: "VISARËT E KOMBIT” dhe “Fjalorin
Frazeologjik me 45.000 fraza Shqipe”... Të gjitha “të mbulueme me pluhun”...

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ambasadori i ri i Katarit paraqet Letrat Kredenciale te Presidentit Meta

Politikë

Ambasadori i ri i Katarit paraqet Letrat Kredenciale te Presidentit Meta

Presidenti i Shqiperise Ilir Meta, pranoi Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Shtetit të Katarit në vendin tonë, zotit Ali bin Hamad Al-Marri. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve, si...

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Aktualitet

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Rigels Rajku i njohur si Noizy është dënuar me dy mijë euro gjobë për incidentin ku ai mbeti i plagosur në qendër të Prishtinës. Në procesin gjyqësor i cili ka...

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Show-biz

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Ajo është sot ndër këngëtaret më të njohura dhe më të dashura për publikun shqiptar. Bëhet fjalë për Eli Farën. Ajo ishte sot e ftuar në studion e “Rudina” në Tv...