1979/Nga tornitor në radist ambasade

E mërkurë, 05 September 2018 11:04

Nga Kastriot Dervishi

Regjimi komunist siç e kam thënë shumë herë ka qenë në radhë të parë mbizotërim i injorancës mbi inteligjencien. Pavarësisht ndryshimit të viteve dhe konsolidimit të të keqes në këtë vend, ky parim ka qenë udhëheqës gjithnjë. Historia e viteve të paratë regjimit dihet. Historitë me filloristë byroistë, ministra, gjeneralë e kolonelë dihen, por kontributi i klasës punëtore dhe fshatarësisë kooperativiste ka vijuar edhe në vitet kur pushteti ishte forcuar dhe shteti sigurisht ishte rrënuar e çuar përtokë. Një punonjës i gdhendjes së metaleve, pra tornitor, la punën në kombinatin e tekstileve “Stalin” në Tiranë dhe u dërgua për të punua në ambasadë jashtë vendit. Shihni urdhrin e partisë bashkëlidhur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...