1979/Nga tornitor në radist ambasade

E mërkurë, 05 September 2018 11:04

Nga Kastriot Dervishi

Regjimi komunist siç e kam thënë shumë herë ka qenë në radhë të parë mbizotërim i injorancës mbi inteligjencien. Pavarësisht ndryshimit të viteve dhe konsolidimit të të keqes në këtë vend, ky parim ka qenë udhëheqës gjithnjë. Historia e viteve të paratë regjimit dihet. Historitë me filloristë byroistë, ministra, gjeneralë e kolonelë dihen, por kontributi i klasës punëtore dhe fshatarësisë kooperativiste ka vijuar edhe në vitet kur pushteti ishte forcuar dhe shteti sigurisht ishte rrënuar e çuar përtokë. Një punonjës i gdhendjes së metaleve, pra tornitor, la punën në kombinatin e tekstileve “Stalin” në Tiranë dhe u dërgua për të punua në ambasadë jashtë vendit. Shihni urdhrin e partisë bashkëlidhur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!