1944/Hyrja e diktatorit në Tiranë, hiqet bashkëpunëtori kryesor

E Enjte, 06 September 2018 18:09
Majtas fotoja origjinale dhe djathtas e manipuluara Majtas fotoja origjinale dhe djathtas e manipuluara

Nga Kastriot Dervishi

Vijojmë ciklin e manipulimit të fotove historike. Më 28 nëntor 1944 Enver Hoxha hyri në Tiranë duke ardhur nga rruga e Elbasanit. Për herë të parë dilte para popullit të kryeqytetit. Bëri një xhiro të gjatë. Ndryshe nga foto e luftës, nuk është i zhubravitur, por i hekurosur e pispillosur. Kjo xhiro e kryeministrit të qeverisë së rigonit, instaluesit të krimit dhe fukarallëkut është pasqyruar në disa foto. Pak prej tyre janë përdorur në libra dhe albume të ndryshme. në krah të djathtë të E.Hoxhës gjatë hyrjes së Tiranë është Koçi Xoxe. Për shkak se në asnjë botim nuk duhej të shfaqej pamja e tij, është paraqitur fotoja në këtë formë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Globi

Facebook nuk do të ofrojë më staf në fushatat politike

Facebook nuk do të dërgojë staf për të punuar në zyrat e fushatave politike gjatë zgjedhjeve, ka njoftuar kompania. Rrjeti social ofronte staf të përkushtuar për fushatat politike duke i ndihmuar...

Instagrami vs. Realiteti: Fotot perfekte janë gënjeshtër e madhe

Lifestyle

Instagrami vs. Realiteti: Fotot perfekte janë gënjeshtër e madhe

Ne të gjithë jemi familjarë me fotot perfekte të Instagramit, të cilat gjithmonë duken shumë të bukura për të qenë të vërteta. Ne nuk jemi gjithmonë të veshur bukur dhe...

Kjo tortë e shijshme i ka vetëm tre përbërës

Shëndeti

Kjo tortë e shijshme i ka vetëm tre përbërës

A dëshironi të pregatisni një ëmbëlsirë të shijshme, që njëkohësisht të jetë e lirë dhe jo më shumë përbërës? Mendoni se është ve vështirë, apo më keq akoma, e pamundur? Atëherë...