1944/Hyrja e diktatorit në Tiranë, hiqet bashkëpunëtori kryesor

E Enjte, 06 September 2018 18:09
Majtas fotoja origjinale dhe djathtas e manipuluara Majtas fotoja origjinale dhe djathtas e manipuluara

Nga Kastriot Dervishi

Vijojmë ciklin e manipulimit të fotove historike. Më 28 nëntor 1944 Enver Hoxha hyri në Tiranë duke ardhur nga rruga e Elbasanit. Për herë të parë dilte para popullit të kryeqytetit. Bëri një xhiro të gjatë. Ndryshe nga foto e luftës, nuk është i zhubravitur, por i hekurosur e pispillosur. Kjo xhiro e kryeministrit të qeverisë së rigonit, instaluesit të krimit dhe fukarallëkut është pasqyruar në disa foto. Pak prej tyre janë përdorur në libra dhe albume të ndryshme. në krah të djathtë të E.Hoxhës gjatë hyrjes së Tiranë është Koçi Xoxe. Për shkak se në asnjë botim nuk duhej të shfaqej pamja e tij, është paraqitur fotoja në këtë formë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!