Komandanti komunist që dogji shtëpitë në Postribë, një ish fashist

Premte, 07 September 2018 12:04
Njoftimi për djegie shtëpish dhe biografia e komandantit Musa Daci nga Komiteti Qendror i PPSH-së Njoftimi për djegie shtëpish dhe biografia e komandantit Musa Daci nga Komiteti Qendror i PPSH-së

Nga Kastriot Dervishi

Musa Daci ishte një prej komandantëve komunistë që njoftonte se 90% e popullsisë së Postribës ishte larguar, që kishte vrarë, burgosur dhe djegur shtëpitë banorëve në emër të “pushtetit popullor”. Të telegrami thuhet se forca e antikomunistëve që mbërritën të sulmojnë Shkodrën ishte rreth 70 veta. Por komandanti Daci nuk bëri karrierë të gjatë. Ai kaloi në pushtet si drejtor i Kombinatit të Drurit në Elbasan, etj. Komiteti Qendror në PPSH-së, në fillim të viteve ’50 njoftonte se personi që kishte vrarë e djegur shtëpitë në Postribë dikur bënte pjesë në Partinë Fashiste.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!