Komandanti komunist që dogji shtëpitë në Postribë, një ish fashist

Premte, 07 September 2018 12:04
Njoftimi për djegie shtëpish dhe biografia e komandantit Musa Daci nga Komiteti Qendror i PPSH-së Njoftimi për djegie shtëpish dhe biografia e komandantit Musa Daci nga Komiteti Qendror i PPSH-së

Nga Kastriot Dervishi

Musa Daci ishte një prej komandantëve komunistë që njoftonte se 90% e popullsisë së Postribës ishte larguar, që kishte vrarë, burgosur dhe djegur shtëpitë banorëve në emër të “pushtetit popullor”. Të telegrami thuhet se forca e antikomunistëve që mbërritën të sulmojnë Shkodrën ishte rreth 70 veta. Por komandanti Daci nuk bëri karrierë të gjatë. Ai kaloi në pushtet si drejtor i Kombinatit të Drurit në Elbasan, etj. Komiteti Qendror në PPSH-së, në fillim të viteve ’50 njoftonte se personi që kishte vrarë e djegur shtëpitë në Postribë dikur bënte pjesë në Partinë Fashiste.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Grabitësi shqiptar kërcënon shqip dhe grabit 4 zviceranët

Bota Shqiptare

Grabitësi shqiptar kërcënon shqip dhe grabit 4 zviceranët

Natën e shkuar, rreth orës 00.15, katër burra u përballën me një person që fillimisht nuk e kuptuan se çfarë donte të thoshte. Pasi nuk u kuptua në gjermanisht, autori...

Dezinsektimi me fushata që “ha” fonde! Mushkonjat ngelen një shqetësim, sidomos në zonat bregdetare

Aktualitet

Dezinsektimi me fushata që “ha” fonde! Mushkonjat ngelen një shqetësim, sidomos në zonat bregdetare

Gjatë sezonit të verës një nga shqetësimet që shoqëron pushuesit dhe jo vetëm pranë zonave bregdetare është edhe pickimi nga mushkonjat. Edhe pse shteti shqiptar ka pesë vjet që u...

Si e morën shqiptarët kontrollin e drogës në Britani!

Aktualitet

Si e morën shqiptarët kontrollin e drogës në Britani!

Mafia shqiptare ka marrë nën kontroll tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar duke përdorur “modelin Amazon”, sipas ekspertëve kriminalistikë atje. Ata marrin përfitimet maksimale duke ofruar produkte me cilësi të...