Azem Hajdarin e vrau qeveria e Partisë Socialiste

Tuesday, 11 September 2018 18:24

Në prag të 20-vjetorit të ndarjes nga jeta të liderit të lëvizjes së dhjetorit 1990, Azem Hajdari, katër herë i zgjedhur deputet në vitet 1991, 1992, 1996, 1997,  kujtojmë disa fakte historike:

-Vrasësit e Azem Hajdarit ishin të gjithë me uniforma policie.

-Ata ishin me bindje socialiste dhe nuk përmbushnin asnjë kriter për të qenë oficerë policie. Madje disa kishin qenë të burgosur më parë për faje ordinere.

-Në shkurt 1998, Kuvendi Popullor i mbizotëruar nga Partia Socialiste i hoqi imunitetin Azem Hajdarit.

-Në qershor 1998 iu bë një pritë e organizuar në Tropojë, nga i njëjti grup që realizoi vrasjen.

-Ndonëse emri i vrasësit kryesor u bë i njohur qysh natën e vrasjes, qeveria socialiste e hoqi shpejt kërkimin ndaj tij. Bashkëidhur shihni si hiqet nga kërkimi i akuzuari kryesor i kësaj ngjarjeje.

 

Modifikuar më E mërkurë, 12 September 2018 17:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!