15 shtator 1926, parlamenti shqiptar u vendos në godinën ku është sot teatri i kukullave

Premte, 14 September 2018 18:47

Nga Kastriot Dervishi

Legjislativi i shtetit shqiptar filloi jetën e vet në vitin 1920 në Tiranë. Deri në vitin 1926 punimet e tij u zhvilluan në godinën e Zija Toptanit (sot Akademia e Shkencave). Në vitet 1925-1928 Shqipëria pushtetin legjislativ e kishte në dy dhoma: Senatin dhe Dhomën e Deputetëve. Senati u vendos qysh në vitin 1925 në godinën që e njohim sot si teatrin e kukullave. Një vit më vonë aty u vendos edhe Dhoma e Deputetëve. Të dy këto organe përbënin Asamblenë Kushtetuese.

Fotoja bashkëlidhur që ruhet në AQSH, ka prapa shënimin e Mit’hat Frashërit se është ceremonia e fillimit të sesionit të parë të Dhomës së Deputetëve, datë 15 shtator 1926. Sipas procesverbaleve të kohës, sesioni parlamentar ka filluar të shtunën e 18 shtatorit, ndërsa nuk njoftohet nëse kjo e datës 15 shtator ka qenë ceremoni vetëm hapje. Lajmin për godinën e jep gazeta “Telegraf”. Në foto dallohen Pandeli Evangjeli (kryetar i Senatit), Kostaq Kotta (kryetar i Dhomës së Deputetëve), Musa Juka, Selaudin Blloshmi, etj.

Modifikuar më Saturday, 15 September 2018 13:51

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kjo është 11-a më e mirë e javës së parë të Champions

Sport

Kjo është 11-a më e mirë e javës së parë të Champions

Katër lojtarë të Juventusit ja kanë dalë që të jenë në ekipin e më të mirëve në Ligën e Kampionëve, pasi që ata fituan kundër Valencias Bianconeri ishin me vetëm 10...

Basketboll, Tirana tërhiqet nga Liga Ballkanike, ja arsyeja skandaloze

Sport

Basketboll, Tirana tërhiqet nga Liga Ballkanike, ja arsyeja skandaloze

Liga Ballkanike e Basketbollit është një mundësi shumë e mirë për ekipet shqiptare për të treguar vlerat e tyre. Këtë mundësi e ka Tirana por ekipi bardheblu ka vendosur që...

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Politikë

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Kryetari i Bashksië së Librazhdit, Kastriot Gurra është hedhur në sulm frontal ndaj kreut të PD, Bujar Vreto duke angazhuar edhe punonjësit e institucionit që ai drejton të bëjnë propagandë...