15 shtator 1926, parlamenti shqiptar u vendos në godinën ku është sot teatri i kukullave

Premte, 14 September 2018 18:47

Nga Kastriot Dervishi

Legjislativi i shtetit shqiptar filloi jetën e vet në vitin 1920 në Tiranë. Deri në vitin 1926 punimet e tij u zhvilluan në godinën e Zija Toptanit (sot Akademia e Shkencave). Në vitet 1925-1928 Shqipëria pushtetin legjislativ e kishte në dy dhoma: Senatin dhe Dhomën e Deputetëve. Senati u vendos qysh në vitin 1925 në godinën që e njohim sot si teatrin e kukullave. Një vit më vonë aty u vendos edhe Dhoma e Deputetëve. Të dy këto organe përbënin Asamblenë Kushtetuese.

Fotoja bashkëlidhur që ruhet në AQSH, ka prapa shënimin e Mit’hat Frashërit se është ceremonia e fillimit të sesionit të parë të Dhomës së Deputetëve, datë 15 shtator 1926. Sipas procesverbaleve të kohës, sesioni parlamentar ka filluar të shtunën e 18 shtatorit, ndërsa nuk njoftohet nëse kjo e datës 15 shtator ka qenë ceremoni vetëm hapje. Lajmin për godinën e jep gazeta “Telegraf”. Në foto dallohen Pandeli Evangjeli (kryetar i Senatit), Kostaq Kotta (kryetar i Dhomës së Deputetëve), Musa Juka, Selaudin Blloshmi, etj.

Modifikuar më Saturday, 15 September 2018 13:51

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!