Spiuni i Sigurimit të Shtetit, Enver Hoxha

Tuesday, 02 October 2018 18:53

Nga Kastriot Dervishi

Emri “Enver Hoxha” ka qenë dhe është ndër më të përhapurit në Shqipëri. Të paktën 200 njerëz të zakonshëm rastësisht kanë pasur emrin e diktatorit, por edhe shumë të tjerëve u është vënë me vetëdije ky emër nga prindërit e fëmijëve. Në dy raste me emrin Enver Hoxha, njëri figuron i ndjekur nga Sigurimi dhe tjetri bashkëpunëtor i tij. Enverit bashkëpunëtor oficeri i Sigurimit i kish vënë emrin pseudonimin “Shpati”, për të kujtuar një nga pseudonimet e diktatorit gjatë luftës. Enveri ishte me origjinë shoqërore “fshatar i varfër” kish lindur në një katund të Gramshit, por banonte në një fshat të një rrethi tjetër fqinj. Gjatë kryerjes së shërbimit ushtarak në Gjirokastër, në vitin 1971, rekrutohet nga Sigurimi për nevoja të kundërzbulimit të kufirit. Duke pasur emrin e Enverit tjetër, ai nuk mund të vazhdonte më, por e mbylli pas dy vjetësh aktivitetin e tij, pa lënë gjurmë heroike në armën e heronjve të heshtur.

Në Tiranë, banonte një tjetër Enver. Ai ishte minator në minierën e Valiasit. Një vit përpara se diktatori të largohej nga kjo botë, atij i kish lindur ideja e arratisjes nga vendi. Halli i organeve të punëve të brendshme ishte i madh. Ta arrestonin, ishte bela. Do thoshin njerëzia që u burgos Enver Hoxha. Ta linin ashtu kishin frikë se mos kërciste e ikte. Atëherë, u vendos të thirrej e të këshillohej. Kështu u bë. Sapo Enveri i keq vdiq, organet e punëve të brendshme këshilluan Enverin minator të mos e mendonte arratisjen se ia dinin të gjitha. Kështu që ndaj Enver minatorit nuk u mor ndonjë masë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VKM për konviktet, LSI-Ramës: Po i hedh hi syve shqiptarëve

Politikë

VKM për konviktet, LSI-Ramës: Po i hedh hi syve shqiptarëve

Pas vendimit që miratoi sot qeveria në lidhje me marrëveshjen me qeverinë gjermanë për rikonstruksionin e konvikteve në Universitetin e Tiranës, vjen një reagim nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Përmes një...

VIDEO/Gjimnazistët kapërcejnë hekura pasi u mbyllin dyert për të mos dalë në protestë

Aktualitet

VIDEO/Gjimnazistët kapërcejnë hekura pasi u mbyllin dyert për të mos dalë në protestë

Protesta e studentëve ka bërë që edhe gjimnazistët të ngrihen në protesta. Pikërisht kjo gjë, ka bërë që drejtuesit e këtyre institucioneve me urdhër nga lart, të vendosin mbylljen e portave...

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Aktualitet

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Vera Camaj, mbesa e shkrimtarit dhe akademikut të njohur, Martin Camaj, i është bashkuar protestës së studentëve para Kryeministrisë, ndërsa u shpreh se ka studentëve po u shkelen të drejtat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!