1949/Vdekja e kryetarit të qeverisë antikomuniste në mërgim, Mit’hat Frashëri

E mërkurë, 03 October 2018 18:41

Nga Kastriot Dervishi

Më 3 tetor 1949 vdiq në një hotel të Nju – Jorkut, në një rrethanë që ka mbetur gjithnjë e dyshimtë, Mit’hat Frashëri. Në qarqet e emigracionit politik shqiptar (Itali), vdekja e tij u njoftua nëpërmjet kësaj flete bashkëlidhur e cila u lexua nga Halim Begeja. Mit’hat Frashëri, i karakterizuar nga thjeshtësia personale, albanolog, ministër, përfaqësues i Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve, kryetar i Ballit Kombëtar dhe së fundi kryetar i Komitetit Shqipëria e Lirë (qeveria antikomuniste në mërgim), përmendet në këtë fletë për thëniet e tij se komunizmi ishte mashtrim rus, antidemokratik e antinjerëzor, si dhe për aleancën anglo-amerikane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Aktualitet

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Vera Camaj, mbesa e shkrimtarit dhe akademikut të njohur, Martin Camaj, i është bashkuar protestës së studentëve para Kryeministrisë, ndërsa u shpreh se ka studentëve po u shkelen të drejtat...

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Aktualitet

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Një video që po qarkullon në internet shihen disa kadetë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët i këndojnë Kosovës Vlen të theksohet se zyrtarët e lartë të Departamentit Amerikan...

DEKLARATA/ Tarifa e provimeve të mbartura, Senati nxjerr bllof Ramën

Aktualitet

DEKLARATA/ Tarifa e provimeve të mbartura, Senati nxjerr bllof Ramën

Kur Tirana është ‘pushtuar’ nga një valë e madhe protestash të studentëve, të cilët kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave, Senati Akademik i Universitetit të Tiranës ka dalë në mbështetje të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!