1990/Sigurimi dhe sekretarët e parë në verifikimin e agjitacionit e propagandës

Premte, 05 October 2018 18:35

Nga Kastriot Dervishi

Pas modifikimit të nenit 55 rreth agjitacionin e propagandës nga Kodi Penal, në vitin 1990 organet e punëve të brendshme, me porosi të Partisë së Punës, dhanë dy udhëzime rreth trajtimit të agjitacionit e propagandës në muajt korrik e nëntor të atij viti. Agjitacioni e shpifja trajtohej njëlloj. Spikat fakti se në prag të pranimit të pluralizmit, vëmendja e organeve të Sigurimit do përqendrohej edhe te të dhënat për formimin e partive.

Udhëzimi “Për ndjekjen e parandalimin e agjitacionit e propagandës armiqësore dhe shpifjes e fyerjes kundër organeve më të larta të partisë e të shtetit”. Udhëzimi dilte në zbatim të platformës së punës operative të organeve të punëve të brendshme dhe orientimeve të PPSH-së, sipas së cilave organet e Sigurimit ndiqnin “agjitacionin e propagandën armiqësore dhe komente, parulla, thirrje e veprime me përmbajtje antishtetërore, antisocialiste e antiparti, të cilat paraqesin interes për të njohur situatën dhe informuar partinë”. Të dhënat i nënshtroheshin një “gjykimi të gjithanshëm politik e operativ” e pas diferencimit, vendoset për rrugët e verifikimit e ndjekjes. Hynin te kategoria e verifikimit:

-Komente, parulla, nxitje, shpifje, veprime e kërkesa për përmbysjen e rendit shtetëror, nga persona të veçantë apo grup personash.

-Të dhëna për pluripartizëm kur personat kalojnë në mendime e veprime konkrete për krijim partish me platformë ose strukturë organizative.

-Nxitësit, organizatorët dhe pjesëmarrësit në grumbullime e manifestime të paligjshme.

-Të dhënat që merren për shpifje kundër Enver Hoxhës, Ramiz Alisë, Adil Çarçanit.

Të gjitha veprimet ndërmerreshin në këshillin me sekretarin e parë të rrethit. Udhëzimet e fshehta tregonin formalitetin e zbutjeve në Kodin Penal, gjithçka do vijonte si më parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Politikë

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Demokratët kanë nis organizimin kudo që janë jashtë apo brenda Shqipërisë për të dhënë më të mirën për vendin, për të dhënë alternativën, për t’u organizuar dita-ditës më objektivin e...

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Aktualitet

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është...

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Politikë

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, thekson se Rama do të mbyllë të gjitha lojërat e fatit në vend, në mënyrë që të gjitha paratë e shqiptarëve t’ia marrë BastArena, kompania sportive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!