1947/Me dhe pa Stalinin

Diel, 07 October 2018 12:06
Fotoja origjinale e vitit 1947 dhe manipulimi i saj në vitin 1979 Fotoja origjinale e vitit 1947 dhe manipulimi i saj në vitin 1979

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1947 diktatori i Shqipërisë zhvilloi vizitën e parë në Bashkimin Sovjetik ku takoi babanë e tij shpirtëror Stalinin. Fotot e vetme zyrtare të këtij takimi janë atë të zhvilluara gjatë një parade fizkulture në Moskë. Sovjetikët nuk lejuan foto të tjera të takimit zyrtar. Arsyet nuk dihen, por as në filmat e kronikat e kohës nuk ekziston ndonjë pamje duke shtrënguar duart e diktatorit të madh sovjetik me diktatorin e vogël të Shqipërisë. Vite më vonë, pikërisht në 1979-n, Shqipëria festoi 100 vjetorin e lindjes së Stalinit, duke dëshmuar më shumë se kurrë stalinizmin e saj. Në këtë kuadër, Enver Hoxha nxori librin e tij “Me Stalinin”. Nga mungesa e fotove intime, apo nga prania në to edhe të të tjerëve si p.sh. Koçi Xoxe, si kopertinë e librit u zgjodh kjo foto e stadiumit. Diktatori sovjetik kushedi çfarë sheh në largësi. Ky i joni e sheh nga larg, por gjithsesi nuk është aq afër sa e manipulon foton në vitin 1979.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Politikë

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Demokratët kanë nis organizimin kudo që janë jashtë apo brenda Shqipërisë për të dhënë më të mirën për vendin, për të dhënë alternativën, për t’u organizuar dita-ditës më objektivin e...

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Aktualitet

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është...

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Politikë

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, thekson se Rama do të mbyllë të gjitha lojërat e fatit në vend, në mënyrë që të gjitha paratë e shqiptarëve t’ia marrë BastArena, kompania sportive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!