1947/Me dhe pa Stalinin

Diel, 07 October 2018 12:06
Fotoja origjinale e vitit 1947 dhe manipulimi i saj në vitin 1979 Fotoja origjinale e vitit 1947 dhe manipulimi i saj në vitin 1979

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1947 diktatori i Shqipërisë zhvilloi vizitën e parë në Bashkimin Sovjetik ku takoi babanë e tij shpirtëror Stalinin. Fotot e vetme zyrtare të këtij takimi janë atë të zhvilluara gjatë një parade fizkulture në Moskë. Sovjetikët nuk lejuan foto të tjera të takimit zyrtar. Arsyet nuk dihen, por as në filmat e kronikat e kohës nuk ekziston ndonjë pamje duke shtrënguar duart e diktatorit të madh sovjetik me diktatorin e vogël të Shqipërisë. Vite më vonë, pikërisht në 1979-n, Shqipëria festoi 100 vjetorin e lindjes së Stalinit, duke dëshmuar më shumë se kurrë stalinizmin e saj. Në këtë kuadër, Enver Hoxha nxori librin e tij “Me Stalinin”. Nga mungesa e fotove intime, apo nga prania në to edhe të të tjerëve si p.sh. Koçi Xoxe, si kopertinë e librit u zgjodh kjo foto e stadiumit. Diktatori sovjetik kushedi çfarë sheh në largësi. Ky i joni e sheh nga larg, por gjithsesi nuk është aq afër sa e manipulon foton në vitin 1979.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Protesta e studentëve, fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Politikë

Protesta e studentëve, fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Prej disa ditësh me rradhët rruga para ministrisë së Arsimit në Tiranë është mbushur me studentë që protestojnë për uljen e tarifave si dhe për përmirësimin e cilësisë së arsimit...

Liçaj: Ramës, tepsia po i kthehet në helmetë

Aktualitet

Liçaj: Ramës, tepsia po i kthehet në helmetë

Aktori i njohur Neritan Liçaj i ftuar në "360 Gradë" në Ora News, tha se në mandatin e dytë të qeverisë nuk kemi parë asnjë vizion të qeverisë. Liçaj: Pse gjithë...

Edmond Tupja: Studentët nuk janë më gurë shahu

Aktualitet

Edmond Tupja: Studentët nuk janë më gurë shahu

Pedagogu Edmond Tupja është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet nga Babaramo” në Report Tv për të folur për protestën e studentëve prej shtatë ditësh para Ministrisë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!