1933/Nexhmije Xhuglini, nxënësja e shkollës “Princesha Ruhije” që u trajtua me bursë shtetërore

Tuesday, 09 October 2018 18:28

Nga Kastriot Dervishi

Dy vjet më parë, bëra të njohur fletën dokumentare e cila vërtetonte se në vitet 1941-1942 Nexhmije Xhuglini ka qenë anëtare e Partisë Fashiste. Këto dokumente për një kategori personash, ishin pjesë e një praktike me të dhëna komprometuese nga regjimet e kaluara mbi 700 fletë, të cilën e mbante Enver Hoxha në kasafortë, për t’i përdorur sipas rastit kur mund t’i nevojitej. Fakti që Hoxha mbante dokumente edhe për bashkëshorten është shumë domethënës për natyrën e shtetit e partisë së tij. Pjesë e kësaj praktike është edhe letra e datës 8 shtator 1933 që babai i Nexhmijes, Tefiku, në atë kohë punonjës në Kryqin e Kuq, i dërgonte Ministrisë së Arsimit në të cilën kërkonte trajtimin me bursë të vajzës së tij. Në bazë të kësaj kërkese, nxënësja e shkollës plotore (si niveli 7-vjeçar), do përfitonte drekën falas nga regjimi zogist, të cilin vetë e përmendura nuk do linte gjë pa thënë në kohën e pushtetit të saj.

Letra e Tefik Xhuglinit

I nënshkruari Teufik Xhuglini, emigrant nga Manastiri, me familje të shumtë dhe me nji rrogë të vogël si nëpunës i Kryqit të Kuq Shqiptar, marr guximin m’i u sjell asaj PT ministrie për t’iu luftë qi t’i jepet nji bursë së bijës Nexhmije Xhuglini, me datëlindje 1921 për të vijue mësimet si konviktore në shkollën normale femënore të qytetit.

Këtu të bashkueme  paraqes edhe origjinalin e dëftesës së lirimit të shkollës plotore “Princeshë Ruhije Zogu” me shpresë se do të merret në konsideracion.

Mospranimi i vajzës seme na shkakton dishprim mbasi s’jam në gjendje financiare qi të mund të baj me vijue mësimet. Me shpresë se mshira e juaj s’do të mungojë për një vajzë emigrante, qidëshiri e vullneti e studimit si mungon, metem me respekt”.

(vijon)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Politikë

Demokratët e Grupseksionit Barking dhe Dagenham, degës PD në Britani të Madhe, mblidhen më 29 tetor

Demokratët kanë nis organizimin kudo që janë jashtë apo brenda Shqipërisë për të dhënë më të mirën për vendin, për të dhënë alternativën, për t’u organizuar dita-ditës më objektivin e...

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Aktualitet

Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është...

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Politikë

Tabaku jep 6 arsyet pse Rama po transferon lojërat e fatit në online

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, thekson se Rama do të mbyllë të gjitha lojërat e fatit në vend, në mënyrë që të gjitha paratë e shqiptarëve t’ia marrë BastArena, kompania sportive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!