Nexhmije Xhuglini u pushua si mësuese në vitin 1944

E Enjte, 11 October 2018 21:42

Nga Kastriot Dervishi

Me dokumentin e Prefekturës së Tiranës dhe të anëtarësisë në Partinë Fashiste më 10.11.1941 është paraqitur në Ministrinë e Arsimit ku ka marrë emërimin. Kësisoj më 20.12.1941, pasi dokumentet kanë qenë në rregull, Nexhmije Xhuglini është emëruar mësuese në Tiranë nga zëvendësisht ministri i Arsimit, Dhimitër Beratit, bashkë me 113 persona të tjerë. Pagën e fundit si mësuese e ka marrë më 1.11.1942, pavarësisht se ishte e arratisur tashmë si komuniste.

Nexhmije Xhuglini është pushuar nga puna, vetëm pas vdekjes së Fuat Dibrës, me dekret të Këshillit të Naltë të datës 27.3.1944 me firmat e Mehdi Frashërit dhe Patër Anton Harapit. Kjo shihet në komunikimin që ministri i Arsimit, Koço Muka, ka me organet e varësisë.

Modifikuar më E Enjte, 11 October 2018 21:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Aktualitet

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Një video që po qarkullon në internet shihen disa kadetë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët i këndojnë Kosovës Vlen të theksohet se zyrtarët e lartë të Departamentit Amerikan...

DEKLARATA/ Tarifa e provimeve të mbartura, Senati nxjerr bllof Ramën

Aktualitet

DEKLARATA/ Tarifa e provimeve të mbartura, Senati nxjerr bllof Ramën

Kur Tirana është ‘pushtuar’ nga një valë e madhe protestash të studentëve, të cilët kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave, Senati Akademik i Universitetit të Tiranës ka dalë në mbështetje të...

Viti i Ri , nuk e zë “shëndoshë” kryeministrin tonë

Aktualitet

Viti i Ri , nuk e zë “shëndoshë” kryeministrin tonë

Nga Rugova Dunisha Kalendari i Ramës ka filluar të heqë faqet e fundit. Mesa duket, Rama këtë vit do ta hajë gjelin të pazier, por të marinuar mirë me shuplakat e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!