Skënder Hallko nga Vlora, 32 vjet e gjysmë burgim për dy arratisje

Tuesday, 30 October 2018 17:22

Nga Kastriot Dervishi

Në librin e zi të komunizmit Skënder Hallko, lindur në Vranisht të Vlorës në vitin 1920, është “regjistruar” me 32 vjet, 7 muaj dhe 9 ditë. Të dy dënimet janë për tentativë arratisje. Hyri në burg në moshën 29 vjeçare dhe doli prej andej 62 vjeç. Një jetë e shkuar kot.

-Periudha e vuajtjes së burgimit:

1949-1964: 14 vjet 7 muaj 9 ditë

1964-1982: 18 vjet

-Mosha në fillim të dënimit: 29 vjeç

-Mosha në mbarim të dënimit: 62 vjeç

Dënimi i parë

U arrestua më 27.8.1949 në tentativë arratisje në fshatin Kolonjë të Gjirokastrës, ai u bë pjesë e një procesi, te i cili përziheshin edhe ngjarje të kaluara nga lufta. Me vendimin nr.90, datë 4.6.1950, Gjykata Ushtarake e Gjirokastrës në bazë të ligjit nr.372, gjykata e dënoi me 15 vjet burgim e konfiskimin e pasurisë. Dënime me 8-15 vjet morën edhe të dënuarit e tjerë . Pas shumë vitesh burgim nëpër burgje e kampe, u lirua më 9.4.1964. 

Dënimi i dytë

Pas lirimit nga burgu është dërguar në fshatin e tij në Vranisht. Duke mos patur asnjë shpresë tjetër për të jetuar, vetë, katër muaj pas daljes nga burgu, përpiqet për t’u arratisur përsëri. Mirëpo më 15.8.1964, ora 6.00 diktohet në Postën Kufitare të Radatit në Gjirokastër dhe ndalohet. Gjykata Qarkut të Vlorës me vendimin nr.44, datë 2.11.1964 e deklaroi fajtor dhe në bazë të nenit 64-10 të Kodit Penal e dënoi me 18 vjet burgim, të cilat i pandehuri i vuajti të plota. U lirua nga burgu më 15.8.1982.

=========k

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!