Delegatët e Kongresit të Manastirit

Hënë, 12 November 2018 12:31

Nga Kastriot Dervishi

Fytyrat e këtyre personaliteteve që u mblodhën në Manastir në vitin 1908 për të na dhënë alfabetin e gjuhës shqipe, nuk duhen harruar. Fotoja është përjetësuar nga Mit’hat Frashëri dhe revista e tij “Dituria”. Pavarësisht se kongresi i Manastirit, nuk përfundoi me sukses (sepse doli me dy variante), zhvillimi i tij ishte i domosdoshëm, sepse nuk dihej si do shkonte puna e gjuhës shqipe. Alfabetin më të mirë, atë që përdorim sot, e vendosi koha. Emrat e këtyre burrave hasen fare rrallë nëpër rrugët tona, sepse të padenjët komunistë janë më të pranishëm sesa ata që e deshën shumë Shqipërinë.

Modifikuar më Hënë, 12 November 2018 16:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Rrëzohet palma dhe zë çiftin e bashkëshortëve poshtë, vdes burri

Globi

Rrëzohet palma dhe zë çiftin e bashkëshortëve poshtë, vdes burri

Rrëzimi i një peme ka rezultuar fatale për një çift në Selanik. Burrë dhe grua po punonin në kopshtin e oborrit të shtëpisë, kur një palmë aty u rrëzua duke...

Artan Fuga: Të shkarkohen nëpunësit e ministrisë në Bordet Administrative

Aktualitet

Artan Fuga: Të shkarkohen nëpunësit e ministrisë në Bordet Administrative

Akademiku dhe profesori Artan Fuga, një nga zërat që ka mbështetur që në krye të herës protestën e studentëve ka kërkuar shkarkimin e anëtarëve të Bordeve Administrative në universitetet shqiptare...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!