Ja sa ushtarë gjermanë ndodheshin në Tiranë në tetor 1944

Premte, 16 November 2018 17:56

Nga Kastriot Dervishi

Në prag të largimit të plotë të ushtrisë naziste nga Ballkani dhe nga Shqipëria, sipas një njoftimi të shtabit të korparmatës së parë të ushtrisë komuniste, në Tiranë ndodhin më pak se 700 ushtarë gjermanë. Sipas urdhrit të operacionit të korparmatës së 1-rë, të datës 2.10.1944, ngarkoheshin divizioni 5, brigadat 8, 9, 15. Një pjesë e Tiranës ka qenë e boshatisur. Siç shihet, forca partizane ka qenë shumë më e madhe në numër se sa ushtria naziste. Qëllimi i armikut vlerësohej hapja e rrugës Tiranë-Vorë në pritje të ndonjë force që mund të vinte nga rruga Strugë-Elbasan-Tiranë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Aktualitet

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Spektakli i shpifur i organizuar nga kryeministri dhe Alban Dudushi është diskredituar edhe live kur një nga studentët e pjesmarrës që ishin shitur nga organizatorët si protestues dhe që Rama...

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!