Kampi i Spaçit në foto, një vend i dëshmisë dhe vuajtjes gjatë komunizmit

E mërkurë, 25 Prill 2018 15:15

Pamja e një humnere të madhe që duket kërcënuese edhe sot.

Ish-kampi i Spaçit ishte ndërtuar në vitin 1968 për nxjerrjen e mineralit nga të burgosurit dhe fuksionoi si i tillë deri në vitin 1991. 

Është folur shumë për të, për, për krimet e komunizmit dhe Enver Hoxhës mbi të burgosurit politik.

Pozicioni i thepisur , që të kujton vrazhdësinë e viteve famëkeqe, disa tabela, rrënoja të harruara, ja si duket burgu i Spaçit sot:

(fotot nga reporter.al)

Modifikuar më E mërkurë, 25 Prill 2018 18:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sonila Meço i rikthehet ekranit, ja ekrani që ka zgjedhur

Aktualitet

Sonila Meço i rikthehet ekranit, ja ekrani që ka zgjedhur

Gazetarja Sonila Meço rikthehet përfundimisht në ekran pas një periudhe të gjatë tërheqjeje nga televizioni por kurrsesi nga profesioni i saj dhe kontakti me publikun. Meço është bërë zyrtarisht pjesë e...

BE në Tiranë për të integruar qeverinë apo Shqiperinë? – Vasili ka një pyetje për Soreca-n

Politikë

BE në Tiranë për të integruar qeverinë apo Shqiperinë? – Vasili ka një pyetje për Soreca-n

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Vasili, ka reaguar pas mbledhjes së Këshillit të Stabilizim Asociimit në Bruksel pa praninë e opozitës. Ai shkruan se opozita ka qenë nga vitit 2013...

Përplaset makina e mbushur me kanabis, humbet jetën transportuesi

Aktualitet

Përplaset makina e mbushur me kanabis, humbet jetën transportuesi

Në rrugën rurale që lidh fshatrat Kaçinar- Mirditë – Kaluer në Lezhë, në një terren të theksuar malor, shtetasi T.N. 34 vjeç, banues në Mirditë, duke drejtuar mjetin e tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!