Zonja kundër harresës komuniste nxjerr dokumentin e rallë (Foto)

E mërkurë, 04 Prill 2018 16:41

Pedagogia e mirënjohur Jonila Godole dhe njëkohësisht drejtoresha e  IDMC-Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë, një organizëm thelbësor në çështjet e ballafaqimit me të shkuarën në Shqipëri, njihet për kumtesën e fortë kundër harresës së regjimit komunist dhe në zgjimin e ndërgjegjes publike. Së fundmi, ajo ka publikuar një dokument ku Hoxha, Isai dhe Alia diskujtojnë për ish të burgosurit e liruar pas amnistisë.

  “Vetëm përmes dokumenteve arkivore mund të tregohet respresioni në Shqipërinë komuniste. Një dokument i vitit 1982 ku Hoxha, Isai dhe Alia diskutojnë ku t’i degdisin ish të burgosurit e liruar pas amnistisë. Edhe në këtë dokument si në të tjera, del qartë si diktoheshin dhe anashkaloheshin vendimet dhe ligjet...”,- shkruan ajo në statusin e saj.

 

Modifikuar më E Enjte, 12 Prill 2018 15:25

Video

2 komente

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gati rikthimi i “bishës”, Zlatan Ibrahimovic drejt Europës

Sport

Gati rikthimi i “bishës”, Zlatan Ibrahimovic drejt Europës

Ish-lojtari i Kombëtares së Suedisë, Zlatan Ibrahimovic, duket se do të përfundojë shpejt aventurën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Suedezi luan me skuadrën e Los Angeles Galaxy, ku në muajin...

Çmenduri, çmimet e frutave e perimeve në Shqipëri shkojnë në stratosferë

Aktualitet

Çmenduri, çmimet e frutave e perimeve në Shqipëri shkojnë në stratosferë

Me të njëjtën sasi parash, këtë vit del me më pak “trasta” në duar nga dyqanet e fruta-perimeve. Çdokush mund ta ketë vënë re se shpenzimet për të konsumuar perimet e...

24 dhe 25 shtator në Durrës e Shijak do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Aktualitet

24 dhe 25 shtator në Durrës e Shijak do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Për shkak të remontit të OST në linjat 110kV Rrashbull-Sallmone, Rrashbull – Spitallë, në datat 24-25 shtator do të ketë kufizime energjie në disa zona në Durrës e Shijak, njoftoi...