Populli në paradat e 1 majit

Tuesday, 01 May 2018 18:45

Nga Kastriot Dervishi

Deri në vitin 1990, populli i shqiptar, i indoktrinuar nga propaganda dhe i varfëruar tej mase nga një qeverisje eksperimentale dhe kriminale komuniste, parakalonte përpara udhëheqjes së lartë komuniste. Kjo e fundit zbavitej si në cirk nga kjo shfaqje e pazakonte e popullit. Deri në vitin 1973 paradat u zhvilluan me një tribunë të përshtatur para hotel “Dajtit”. Nga viti 1974 e deri në vitin 1990, këto u zhvilluan përpara Kryeministrisë. Disa foto në vite të ndryshme tregojnë popullin që parakalon udhëheqjen i gëzuar.

Viti 1947

Dallohet parulla “Me Enverin shkojmë përpara”.

Viti 1950

Populli kërcen e këndon para udhëheqjes. Në duar mban portretet e kryeministrit E.Hoxha e pas tij të presidentit Omer Nishani.

Viti 1974

Parakalojnë të pashtershmit “veteranë të luftës”, të cilët asnjëherë nuk shterin, madje zmadhohen vit pas viti.

Viti 1984

Punëtorët e Tiranës mbajnë një parullë të madhe: “Rroftë aleanca e klasës punëtore me fshatarësinë kooperativiste”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy vajza ndërrohen në maternitet, fati i njërës doli i tmerrshëm

Globi

Dy vajza ndërrohen në maternitet, fati i njërës doli i tmerrshëm

Kjo është ajo që ka marrë nga jeta një vajzë e cila në fakt fatin duhet ta kishte ndryshe, sepse plot 30 vjet më parë, e ndërruan në maternitet duke...

Tre ditë para ndeshjes, një tjetër futbollist braktis Kombëtaren

Sport

Tre ditë para ndeshjes, një tjetër futbollist braktis Kombëtaren

Ditën e sotme një tjetër futbollist ka vendosur që të largohet nga grumbullimi i Kombëtares për ndeshjet kundër Skocisë dhe Uellsit. Emir Lenjani ka braktisur përfundimisht grumbullimin e kombëtares, pasi...

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina kthehet përmbys

Aktualitet

Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, makina kthehet përmbys

Mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës ka ndodhur një aksident ku një makinë është përplasur me një triçikël. Nga pamjet dallohet se vetura është kthyer përmbys, por për fat të mirë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!