Populli në paradat e 1 majit

Tuesday, 01 May 2018 18:45

Nga Kastriot Dervishi

Deri në vitin 1990, populli i shqiptar, i indoktrinuar nga propaganda dhe i varfëruar tej mase nga një qeverisje eksperimentale dhe kriminale komuniste, parakalonte përpara udhëheqjes së lartë komuniste. Kjo e fundit zbavitej si në cirk nga kjo shfaqje e pazakonte e popullit. Deri në vitin 1973 paradat u zhvilluan me një tribunë të përshtatur para hotel “Dajtit”. Nga viti 1974 e deri në vitin 1990, këto u zhvilluan përpara Kryeministrisë. Disa foto në vite të ndryshme tregojnë popullin që parakalon udhëheqjen i gëzuar.

Viti 1947

Dallohet parulla “Me Enverin shkojmë përpara”.

Viti 1950

Populli kërcen e këndon para udhëheqjes. Në duar mban portretet e kryeministrit E.Hoxha e pas tij të presidentit Omer Nishani.

Viti 1974

Parakalojnë të pashtershmit “veteranë të luftës”, të cilët asnjëherë nuk shterin, madje zmadhohen vit pas viti.

Viti 1984

Punëtorët e Tiranës mbajnë një parullë të madhe: “Rroftë aleanca e klasës punëtore me fshatarësinë kooperativiste”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Aktualitet

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Prokuroria e Krimeve të Rënda bën të ditur se është caktuar grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen “Shullazi”, por emrat nuk bëhen të ditur deri në...

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Aktualitet

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Dy persona janë arrestuar në Tiranë për armëmbajtje pa leje dhe posedim të lëndëve narkotike. Në rrugën “Asim Vokshi” u arrestua Arsen Caka 30 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik...

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...