Letra e rrallë/ Çfarë i shkuante Gandi- Hitlerit para Luftës së Dytë Botërore...

E Enjte, 03 May 2018 10:24

Në përpjekje për të parandaluar masakrën e dytë botërore, Gandi i shkroi një letër Adolf Hitlerit në të cilën e quan atë “mikun e tij”, ku i lutet diktatorit duke i thënë se ai është i vetmi që mund të parandalojë një luftë të dytë.

Gandi vazhdon me pyetjen se çfarë çmimi duhet paguar për një pozicion të tillë të fuqishëm.

Në fund të letrës i rikujton se ai do të mbetet një shok i sinqertë për të çfardo që të ndodhë.

 

 

Gandi nuk e la me kaq por i shkroi nazistit një letër të dytë, në të cilën mundohet ta bindi se armiqësia me Britaninë e Madhe nuk do të zhduket nëse lufton me gjithë botën.

Ai mori vërtetë Hitleri këto letra? Disa thonë që jo. Dyshohet se letrat janë kapur dhe sekuestruar nga autoritetet britanike.

letra e Gandit

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Globi

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in bëri të ditur se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, dëshiron të mbajë një takim të dytë me Presidentin amerikan Donald...

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Aktualitet

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Shoqata e të përndjekurve politikë dhe familjarë të viktimave të komunizmit nderuan të enjten dhjetra persona, që u pushkatuan dhe u dënuan në fshatin Mursi të Sarandës. Kjo zonë në kufi...

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Aktualitet

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Kompania ajrore që mbart flamurin e Dubait, Emirates, po kërkon të blejë fqinjin e saj me humbje, Etihad. Nëse diçka e tillë do të ndodhte, do të krijohej linja ajrore...