Komandanti i dytë i kampit të Tepelenës

E Enjte, 03 May 2018 18:08

Nga Kastriot Dervishi

 

Pas Xhafer Pogaçes, komandanti i dytë dhe i fundit i kampit të Tepelenës ishte Haki Ibrahimaj, lindur në Dhëmblan të Tepelenën në vitin 1924. Edhe ky doli partizan vitin e fundit të luftës, pikërisht më 5.4.1944 në batalionin “Perlat Rexhepi” në Shkodër, e më pas në brigadën e 27 komuniste. Profesioni i jetës ishte ai i marangozit. Karriera deri në ushtrimin e përgjegjësive shtetërore ishte kjo sipas viteve:

1934-1939 bari dhensh në Martalloz të Tepelenës

1939-1940 shërbëtor në Kakos të Gjirokastrës

1940 (janar-shkurt) shegert në restorantin e Veip Runës në Vlorë

1940-1944 marangoz në zdrukthëtarinë e Xhemal Kasmit në Shkodër

Deri këtë kohë të dhënat dëshmojnë se i përmenduri nuk kishte kurrfarë arsimi.

Pas majit 1945 ai kaloi nga partizan në forcat e Divizionit të Mbrojtjes së Popullit, polici, si dhe hetues në MPB. Në vitet 1951-1952 ishte kursant në shkollën e policisë ku mësoi shkrim e këndim si dhe disa parime pune policore. Nga data 15.3.1952 deri më 15.9.1953 ishte komandant i kampit të internimit tela me gjemba të Tepelenës. Në vitet 1953-1964 shërbeu në detyra të ndryshme policore në Shkodër, Elbasan e Skrapar. U nxor në lirim më 30.5.1964 për “shpërdorim të pozitës zyrtare me qëllim përvetësimin e 5.500 lekëve”.

Megjithëse me këtë shkollim, karriera ushtarake nga rreshter në vitin 1945 e çoi në major në vitin 1962. Kur shërbente në kampin e Tepelenës ishte toger.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 19:52

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qumësht e djathë i rrezikshëm, AKU përmbys markatën e Elbasanit

Aktualitet

Qumësht e djathë i rrezikshëm, AKU përmbys markatën e Elbasanit

AKU në qytetin e Elbasanit ka ushtruar kontroll në tregun e hapur , në markatë, ku ka konstatuar disa subjekte që tregtonin produktet ushqimore me origjinë shtazore, pa asnjë  dokumentacion...

Balliu: Fuqia e kauzës së protestuesve, më e madhe se presioni i Ramës dhe Veliajt

Aktualitet

Balliu: Fuqia e kauzës së protestuesve, më e madhe se presioni i Ramës dhe Veliajt

Deputeti i PD-së, Klevis Balliu ishte ditën e sotme në Komisariatin 6, pas arrestimeve nga ana e Policisë së Shtetit të protestuesve të Unazës së Re. Deputeti Balliu, u shpreh se...

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Politikë

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Deputeti i PD-së, Bardh Spahia ka reaguar lidhur me deklaratën e turpshme të Edi Ramës, që tha se kriminelët le të vrasin njëri-tjetrin. Reagimi i deputetit: Kryekrimineli qe drejton qeverine u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!