1929/Ministrat shqiptarë me veshje popullore. I shoqërojnë Gilhardi dhe Osman Gazepi

Diel, 20 May 2018 19:46
Nga e majta: gjeneral Gilhadi, kryeministri Kostaq Kotta, Pandeli Evangjeli (kryetari i Parlamentit), Hiqmet Delvina. Sipër: Sali Vuçiterni, Aburrahman Dibra, Musa Juka, Milto Tutulani. Osman Gazepi Nga e majta: gjeneral Gilhadi, kryeministri Kostaq Kotta, Pandeli Evangjeli (kryetari i Parlamentit), Hiqmet Delvina. Sipër: Sali Vuçiterni, Aburrahman Dibra, Musa Juka, Milto Tutulani. Osman Gazepi

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1929, ministrat shqiptarë u veshën me kostume kombëtare në një ceremoni krejt të pazakontë të parë më parë. Përgjithësisht ministrat nga jugu u veshën me veshjet e veriut dhe e kundërta. Në këtë mënyrë, ata dhanë mesazhin e unitetit kombëtar për të flakur tej çdo frymë përçarje që shpesh herë sillet vërdallë në mjedisin shqiptar. Kjo fotografi e realizuar nga "Marubi" në shkallët e Oborrit Mbretëror, përcillet për portalin jo vetëm si fakt historik, por edhe për të njohur figurat e kaluara politike. Në skaj në këtij pozimi, qëndrojnë gjenerali Leon De Gilhadi, i cili u vra në kryengritjen e Fierit të vitit 1935, si dhe kolonel Osman Gazepi. Ky i fundit, u burgos pas lufte nga komuniste dhe vdiq pak vite pas daljes nga burgu. Nga personat që kanë dalë në foto, Kostaq Kotta dhe Sali Vuçiterni vdiqën në burgjet e komunizmit. Hiqmet Delvina dhe Musa Juka u larguan nga Shqipëria në vitin 1939 dhe vdiqën në emigracion. Abdurrahman Dibra u burgos nga komunistët. Milto Tutulani, babai i dëshmorëve Kristaq e Margarita Tutulani, vdiq në vitin 1932. Familjes së tij, përfshi dëshmorët e ardhshëm, iu lidh një pension jetik nga Mbreti Zog.

 

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Aktualitet

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Emisioni “Stop” trajtoi sonte rastin e një “shëruesi”, ose siç njihen ndryshe guru”, që pretendon se zgjidh hallet e qytetarëve. Por të gjitha këto probleme, “shëruesi” Shefqet i lidh me...

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Aktualitet

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Të burgosurit shqiptarë dhe ata rumunë janë përfshirë në një sherr të dhunshëm në burgun e Sollicciano të Firences në Itali. Mediat italiane raportojnë se u desh ndërhyrja e gardianëve për...

Daçiç: I kam thënë kancelarit austriak se vetëm një budalla del në anën e humbësit

Globi

Daçiç: I kam thënë kancelarit austriak se vetëm një budalla del në anën e humbësit

Ministri i jashtë serb Ivica Daçiç, ka vazhduar të mburret pas dështimit të Kosovës për t’u bërë anëtare e Interpolit. Ai ka thënë se një rezultat i tillë tregon se pa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!