Dokumenti i rrallë që do dalë në ankand për 250.000 euro

Saturday, 07 Prill 2018 11:53

Një pyetsor i tretë, i zbuluar dhe i ruajtur në mënyrë të përkryer, i Marcel Proust, është zbuluar dhe është gati të dalë në shitje për një shifër rekord.  Pyetsori daton më 25 qershor 1887. Shkrimtari në atë moshë ishte vetëm 15-vjeç.

Ky thesar i tiji do të dalë në shitje në ankand në ekspozitën e librave të rrallë në Grand Palais në Paris në datat13-15 prill. Bëhet fjalë për një broshurë me 6 faqe, me tridhjetë pyetje, të kompletuara nga autori në moshën 15-vjeçare. Pyetsori do të dalë në ankand për një shumë prej 250.000 euro.

Deri tani ishin gjetur vetëm 2 pyetsorë të paplotësuar të Marcel Proust. Ky lloj pyetsori ishte një lojë e zakonshme në shekullin e nëntëmbëdhjetë dhe përbëhet nga përgjigjja e pyetjeve të shkurtra, duke zbuluar tipare të personalitetit.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Aktualitet

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Duke filluar nga muaji nëntor qendrat spitalore universitare do të kenë shefa të rinj shërbimi, të cilët do të zgjidhen në bazë të kritereve të reja, të ndryshuara me VKM...

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Aktualitet

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Një shofer Policie është prangosur nga ana Sherbimit te Brendshem ne Ministrine e Brendshme.Polici me inicialet D. L. 31 vjeç, banues në Tiranë, u prangos pasi në rrugën “Unaza e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!