Kampi i Spaçit në një pamje ndryshe

Hënë, 21 May 2018 19:03
Skema e kampit të Spaçit në vitin 1985 Skema e kampit të Spaçit në vitin 1985

Nga Kastriot Dervishi

Kjo është skema e përgjithshme e kampit të Spaçit, i njohur zyrtarisht si "Reparti i Riedukimit nr.303", në një skicë të vitit 1985. Për t'u sqaruar për ata që nuk e dinë duhet thënë se në fillim të viteve 80', të dënuarit politikë janë hequr nga fjetina kryesore dhe janë çuar në disa baraka që sot nuk ekzistojnë dhe të dënuarit ordinerë janë çuar në godinë kryesore, aty ku në vitin 1973 është bërë revolta e Spaçit. Më konkretisht këto ndryshime shihen në skicën bashkëlidhur e cila i takon historikut të objektit, por që pak njihet në opinion. Ky ndryshim i fillimit të viteve '80 ka përforcuar pozitën e të dënuarve ordinerë dhe ka keqësuar jetesën e të dënuarve politike, të cilët janë përqendruar në 11 baraka. Sot nuk ekziston asgjë nga 11 baraket për të cilat duhet të kujtohej diçka.

 

Modifikuar më Hënë, 21 May 2018 19:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!