1944/Mareshali Tito në kongresin e Përmetit

Premte, 25 May 2018 10:01
Salla e kongresit të Përmetit, 24-28 maj 1944 Salla e kongresit të Përmetit, 24-28 maj 1944

 

Nga Kastriot Dervishi

Jugosllavia e Titos nuk bënte pjesë te aleatët e mëdhenj të Luftës së Dytë Botërore. Në atë kohë mund të përligjej vendosja e flamujve të shteteve aleate, por vendosja vend e pa vend e fotove të Titos, flamurit jugosllav, etj, tregon vetëm varësinë ndaj tyre. Po ashtu, krahas telegrameve për udhëheqësit e mëdhenj aleatë, kongresi i dërgoi një telegram të posaçëm mareshallit Tito. Kjo është një foto origjinale e kongresit të Përmetit, e paretushuar. Në krah të majtë të sallës lexohet parulla: “Rroftë lufta nacionalçlirimtare e popujve të Jugosllavisë dhe udhëheqësi i saj, mareshali Tito”. Fotogtrafia është zhdukur nga qarkullimi dhe asnjëherë nuk u përfshi në ndonjë libër apo album pas vitit 1948. Falë "miqësisë së madhe" të viteve 1944-1948 u botua vetëm një herë, pikërisht atëherë kur mareshali Tito quhej "miku më i madh i popullit shqiptar" dhe kur At Gjergj Fishta apo Mbret Zog cilësoheshin "shovinistë shqiptarë". Kjo foto nuk gjendet në asnjë arkiv të Shqipërisë. I takon bibliotekave.

1 koment

  • Përgjigju perlat spahiu

    gabim shume gabim,*mbreti * zogji ky trim bythe grisur qe morri pushtet me ndihmen e kermave serbe duhet respektuare.ah te mjeret shqipetare qe ngelen pae pare.zogji krye hajduti i shqiptarve ,vrases nuk ka ndryshim me kermat e kongresit permetit e te atyre qe erdhen pas edhe te ketyre qe jane sot si te partise se djathit dhe te partise se salces.

    Premte, 25 May 2018 19:29 komentuar nga perlat spahiu

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksidenti me nxënësit në Qafë Thanë, si e shmangu shoferi i autobusit tragjedinë

Aktualitet

Aksidenti me nxënësit në Qafë Thanë, si e shmangu shoferi i autobusit tragjedinë

Për pak sa nuk përfundoi në tragjedi aksidenti i sotëm në Qafë Thanë me autobusin ku udhëtonin rreth 20 nxënës nga rrethi i Fierit. Për të shmangur rënien në humnerë...

Theresa May nuk tërhiqet nga mbështetja për marrëveshjen për Brexit-in

Globi

Theresa May nuk tërhiqet nga mbështetja për marrëveshjen për Brexit-in

Kryeministrja britanike Theresa May i doli në mbrojtje projekt-marrëveshjes së saj të debatueshme për çështjen Brexit, duke i bërë thirrje publikut britanik ta mbështesë atë. Kritikët brenda partisë, të cilët ankohen...

Volkswagen do të shpenzojë 44 miliardë euro për makina elektrike

Teknologji

Volkswagen do të shpenzojë 44 miliardë euro për makina elektrike

Volkswagen tha se do të shpenzojë 44 miliardë euro për makinat elektrike, digjitalizimin, ngarjen autonome dhe shërbimet e reja deri në vitin 2023, si pjesë e një shtytjeje nga prodhuesi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!