Ylli i kuq komunist, nderimi me grusht dhe shalli i kuq

Saturday, 26 May 2018 08:28
Foto e vitit 1987. Grushti dhe shallet e kuq Foto e vitit 1987. Grushti dhe shallet e kuq

Nga Kastriot Dervishi

Në një shkollë të Fierit u panë vetëm pak ditë më parë demonstrime të simboleve komuniste të nxënësve të një shkolle 9-vjeçare. Nga fanatizmi i mësuesve, të cilët të keqen e marrin për patriotizëm, nxënësit të lehtë edhe për shkak të moshës bënin skena qesharake trimërie me yll të kuq në ballë dhe shalle në qafë. Në fakt askush në Europë nuk merret me këto simbole të këqija e aq më tepër t’u japë brezave. Këto kanë ngelur në Korenë e Veriut te Kim Jongu. Të marrosurit pas tyre do bënin mirë ta ndanin mendjen ose të rrinë këtu ose të shikojnë socializmin e triskave dhe izolimit të Kim Jongut. Se ç’janë disa simbole komuniste, po i sqaroj si më poshtë:

-Ylli i kuq. Simbolizon triumfin e komunizmit në gjithë botën. Pra është simbol i përhapjes së krimit e fukarallëkut.

-Nderimi me grusht. Simbolizon se revolucionin, interesat shoqërisë socialiste dhe punonjësve të 5 kontinenteve janë mbi interesat personale.

-Shalli i kuq. Simbolizon tre brezat: komunistët, anëtarët e rinisë komuniste dhe pionierët nën udhëheqjen e partisë komuniste.

1 koment

  • Përgjigju lira

    Kriminelët me shallin e kuq, që simbolizon, gjakun që u derdh nga shqiptarët, nga 1944-1990, të vrarë me gjygj e pa gjygj, pa dallim feje, ideje e krahine....u bëne kapitalistët....
    Tani duhet nje tjeter, diktaturë....po të gjithë trimat janë zhdukur, kanë mbetur vetëm genet e atyre, që qenë, frikacake, të semurë....të poshter....

    Saturday, 26 May 2018 09:04 komentuar nga lira

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

​Shaqiri flet për debutimin në Champions për Liverpool: Çfarë atmosfere mahnitëse

Sport

​Shaqiri flet për debutimin në Champions për Liverpool: Çfarë atmosfere mahnitëse

Mesfushori i Zvicrës me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqiri, e shijoi për herë të parë stadiumin e Liverpoolit, Anfield, në një ndeshje të madhe në gara evropiane dhe mbeti mjaft i...

Kompanisë Air Albania i mungojnë 29,8 milionë euro kapital

Aktualitet

Kompanisë Air Albania i mungojnë 29,8 milionë euro kapital

Të premten e shkuar, Kryeministri Edi Rama inauguroi udhëtimin e parë të kompanisë ajrore shqiptare Air Albania, projekt i Kryeministrit Rama nën kujdesin e Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Ngjarja u...

Zyrtarja e lartë e DASH për çështjet evropiane, Elisabeth Millard viziton Tiranën

Aktualitet

Zyrtarja e lartë e DASH për çështjet evropiane, Elisabeth Millard viziton Tiranën

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka njoftuar se Zv. Ndihmës Sekretarja e Shtetit Elisabeth Millard do të zhvillojë një vizitë treditore në Shqipëri. Ambasada amerikane në Tiranë i ka...