1983/Karikaturat e Edi Ramës me operativë e "diversantë"

Tuesday, 29 May 2018 17:51
Punim i Edi Ramës për revistën e Sigurimit të Shtetit Punim i Edi Ramës për revistën e Sigurimit të Shtetit

Kur Edi Rama shkrinte talentin për revistën e Sigurimit të Shtetit, "Në shërbim të popullit", ishte vetëm 19 vjeç. Ama këto mjaftonin për të urryer "armikun e klasës" e për të parë me simpati të thellë figurën e dashur të punëtorit operativ të armës së Sigurimit, i cili punonte ditë e natë për të ruajtur fitorjet e revolucionit komunist. Djaloshi Rama, frut i papjekur i një familje shërbëtore të regjimit komunist, i rritur në një shtrat që është pak ta quash komunist, e tregoi me vepra dashurinë e pafund për atë regjim. Ndërsa në vitin 1983 hidhte në letër nëpërmjet skicës një punim ilustrues të një tregimi, kur mori drejtimin e partisë së Enverit dhe Miladinit, apo kur u bë kryeministër, rilindi gjithë qelbin komunist, i dha pushtet gjithë persekutorëve që jetonin dhe në muingesë biologjike të tyre, punësoi gjithë brezin e kësaj trupe. E për këtë arsye, nuk mund të mos besojmë se aktivizimi i Edi Ramës nuk ka qenë i rastësishëm në vitin 1983. Nuk të merrte kot partia. 55news.al

Modifikuar më Saturday, 02 June 2018 14:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!