Mbreti Zog dhe Skënderbeu në Kukës

Tuesday, 29 May 2018 18:19
I njëjti vend të tre kohë, vitet 1932, 1940 dhe një nga fotografimet e 20-vjeçarit të fundit kur thahet liqeni I njëjti vend të tre kohë, vitet 1932, 1940 dhe një nga fotografimet e 20-vjeçarit të fundit kur thahet liqeni

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1932 u vendos në Kukës një bust i Mbretit Zog në kuadër të 20-vjetorit të vetëqeverimit. Ishte ndër të paktat buste në Shqipëri. E veçanta e vendosjes së tij është se nga pas kishte një sfond monumental që e bënin një vepër të rrallë. Pas pushtimit fashist të 7 prillit 1939, në vend të bustit të Mbretit Zog u vendos busti i Skënderbeut. Ky qëndroi më shumë vite, por pas përmbysjes së qytetit të vjetër të Kukësit, busti u zhvendos, ndërsa piedestali ka mbetur aty ku ishte. Sa herë që thahet liqeni i Fierzës, piedestali i vjetër del në sipërfaqe. Mund të ishte interesante që ky piedestal i vjetër të zhvendosej në kohë të përshtatshme nga Bashkia e Kukësit. 55news.al

Modifikuar më Saturday, 02 June 2018 14:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!