Nga Kastriot Dervishi Tre organizata opozitare të cilat ishin të paimplikuara me ideologjitë fashiste, naziste apo komuniste u goditën nga…
Nga Kastriot Dervishi Regjimi kriminal komunist kishte ardhur në fundin e tij në vitin 1990. E kishte varfëruar e vrarë…
Nga Kastriot Dervishi Katër fotot bashkëlidhur tregojnë plane të ndryshme në Tiranën e korrikut. Mos harrojmë se në Tiranën e…
Nga Kastriot Dervishi Organet e punëve të brendshme e njoftonin dukurinë e futjes së ambasadat e huaja në mënyrë individuale…
Kryetari deri në vdekje i ish – Republikës Federative Socialist të Jugosllavisë e kishte dashur ish - Jugosllavinë edhe më…
Pasuritë nëntokësore të Shqipërisë kanë tërhequr gjithnjë vëmendjen e gjeologëve të huaj. Në fillim të shekullit të kaluar, janë të…
Kara DioGuardi dhe Mike McCuddy, çifti që u martuan me një dasmë amerikane me tradita arbëreshe  Nga Beqir SINA –…
Gjatë Luftës së Parë Botërore, Perandoria Austro-Hungareze përdori masivisht huatë si rrugë për të siguruar financimet e nevojshme të shpenzimeve…
Nga Kastriot Dervishi Kjo karikaturë e hedhur nga avionët amerikanë në vitin 1951 tregonte robërinë që hiqte populli në udhëheqjen…
Nga Kastriot Dervishi Të shkruaje për Enver Hoxhën vitet e para pas lufte nuk ishte aq e lehtë. Mjetet e…
GAZETA “VULLNETARI” E KOL RODHES NE NATICK-MASSACHUSETTS  DHE TRUPAT VULLNETARE TE VATRËS. 1916-2018, 102 VJET NGA DALJA E GAZETES”VULLNETARI” NE…
Kongresi i Bukureshtit dhe financimi i ndërhyrjes ushtarake Shekulli i 19-të dhe fillimi i shekullit të 20-të janë karakterizuar nga…

Lajmet e fundit

Panuçi nuk dorëzohet: Solla ide të reja

Sport

Panuçi nuk dorëzohet: Solla ide të reja

Kristian Panuçi duket se nuk dorëzohet as pas humbjes turpëruese 0-4 ndaj Skocisë. Në konferencën e zakonshme para ndeshjes ndaj Uellsit, ai  shpreh se do të mbetet trajner i Shqipërisë...

Ulet numri i studentëve shqiptarë në Itali, rritet në Turqi

Aktualitet

Ulet numri i studentëve shqiptarë në Itali, rritet në Turqi

Universitetet europiane janë të njohura për traditën e tyre në mësim dhënie. Në renditjet ndërkombëtare ato renditen në të shumtën e rasteve në krye të klasifikimit për sa i përket...

Shqipëria me karburantin më të shtrenjtë në Europë, në raport me të ardhurat për frymë

Aktualitet

Shqipëria me karburantin më të shtrenjtë në Europë, në raport me të ardhurat për frymë

Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzinë, duke e renditur në këtë mënyrë në shtetin europian që ka karburantin më të shtrenjtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!