Nga Kastriot Dervishi Eksperimentet sovjetike mbi popullin shqiptar në drejtim të ushqimit kanë qenë të shumta. Asnjëherë qeveria e rigonit,…
Nga Kastriot Dervishi Duke parë miratimin e ligjeve që janë në kundërshtim me ligje të mëparshme apo me vendimet e…
Nga Kastriot Dervishi Bashkëpunëtori i organeve të Sigurimit të Shtetit konsideroj “vullnetar” i përkushtuar në një “detyrë patriotike”. Rrjeti sekret…
Duke rikthyer gjithë trupën e oficerëve të Sigurimit të Shtetit, Shërbimi Informativ Kombëtar i drejtuar nga Fatos Klosi nuk ishte…
Ditë më parë fizikisht u nda nga ne, njeriu i mirë, qytetari i respektueshëm, anëtari i Partisë Demokratike dhe antikomunisti…
Nga Kastriot Dervishi Në vitin 1982 regjimi komunist shpalli një amnisti të përgjithshme për të dënuarit politikë dhe ata ordinerë.…
Në prag të 20-vjetorit të ndarjes nga jeta të liderit të lëvizjes së dhjetorit 1990, Azem Hajdari, katër herë i…
Nga Xhafer Sadiku (Roli i Vjenës, Romës dhe Berlinit) Situata e krijuar në kufirin e shqiptaro-serb, të caktuar nga Konferenca…
Nga Fritz Radovani I MBËRTHYEM ME THIKË PËR TAVOLINËN E HETUESIT KRIMINEL NESTI KOPALI, NË VITIN 1946.ARRESTOHET NË SHKODER ME 15…
Nga Kastriot Dervishi Hasan Mustafa Dida (1915-1998) ngë Pobregu i Kukësit është personi i dytë në listën e rekordmenëve të…
Nga Kastriot Dervishi Më shumë se një vit më pas nga kryengritja e Postribës, të pandehurit u gjykuan nga Këshilli…
Nga Fritz RADOVANI PENA E ARIT E BERATIT... Ky asht pena e artë e unitetit mendimit letrar, artistik e Atdhetar…

Lajmet e fundit

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Politikë

Arrestimet e dy ish-deputetëve, Shehu: Qeveria ka marrë fund

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka komentuar arrestimet e bujshme të dy ish-deputetëve socialistë Arben Çuko dhe Arben Ndoka. Sipas tij arrestimet tregojnë atë që opozita e ka thënë...

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Globi

VIDEO/ Kërkon që t’i fshihet mungesa, i vë pistoletën në kokë mësueses

Një nxënës i ka vënë pistoletën në kokë mësueses së tij në mënyrë që ajo t’i hiqte mungesën. Pamjet janë xhiruar në një shkollë të mesme në Creteil të Francës. Edhe...

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Aktualitet

Buna kthehet në një moçal të shëmtuar

Këto ditë vjeshte pa reshje shiu kanë dhënë alarmin në Lumin Buna. Uji është tërhequr dhe lumi i ngjan një moçali. Banorët, por edhe ekspertët e mjedisin thonë se gjendja është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!