DUKE U ENDUR RRUGËVE TË TIRANËS

Marrë nga libri “Jetë nën Diktaturë”

Qe viti 1952. Kishim vetëm pak muaj që së bashku me nënën dhe vëllajin, qemë larguar përfundimisht nga Korça dhe ardhur në Tiranë me shpresë që të kumbisnim, sadopak, gjurmët dhe t’i shpëtonim atij persekutimi të egër që ishte atje. Unë në atë kohë isha vetëm nëntë vjeç, im vëlla Urani, katërmbëdhjetë, ndërsa mamaja edhe pse jo më tepër se dyzet, mbas arrestimit të babajt, kish rënë mjaft fizikisht, dobësuar dhe thinjur.

Dengun dhe ato pak plaçka të mbetura, sepse pjesën më të madhe na e sekuestruan, pjesa tjetër, për të jetuar, qenë shitur, i futëm në një dhomë të vogël tek “Rruga e Pishës”, i zoti i së cilës quhej Rustem, por i thërrisnin “Babagjysh”. Ky ishte një zotni rreth të shtatëdhjetave, i gjatë, pak i kërrusur dhe veshur mbante një kostum të zi me jelek dhe kapele republikë në kokë. Vetë jetonte tek agjencia e autobuzave, ndërsa këtë dhomë ua lëshonte familjeve si puna jonë, të cilat mundoheshin që të pasaportizoheshin këtu. Dhoma ishte tre me katër, pa dritare, pa tavan, ku brenda ndodheshin një karrike gjysëm e prishur, një valixhe e vjetër e harruar prej dikujt, si dhe një raft me libra, të shkruara më së shumti turqisht. Çelës për të nuk kishim, kështu që, kur na duhej të flinim dhe kur nuk ishte e zënë nga ndonjë hallexhi tjetër, hidheshim nga boshllëku që dera kishte lart dhe po prej andaj dilnim në mëngjes përsëri. Dukeshim si të pa njohur në këtë qytet, por sa herë që shkonim nëpër zyra për të kërkuar punë apo për ndonjë problem tjetër, na vështronin me dyshim, sikur të mos ishim shqiptarë. Në shtator, për të vazhduar klasën e tretë, u regjistrova tek “shkolla e Kuqe” dhe si adresë dhamë atë të “Babagjyshit”.

– Po djali i madh, Urani nuk do të vejë sivjet në shkollë? – E pyeti mamanë një e njohura jonë, Lumi Frasheri quhej, të cilën e takuam rastësisht në një vizitë.

– Këtë vit, jo – iu përgjigj mamaja – sepse kemi nevojë dhe është duke kërkuar për ndonjë punë. Takimi me të qe me fat, sepse ajo u interesua dhe e futi Uranin si korier për të shpërndarë postën tek Ministria e Financës.

– U kam thënë që babaji u ka vdekur, prandaj kini kujdes – na porositi ajo.

Kjo ishte një ndihmë e madhe, sepse më vonë Urani u pajis me triskë buke prej gjashtëqind gram në ditë, të cilën, meqenëse për ca kohë ai u strehua tek një kushërira e babajt, Sherjar Çelo, e bija e Mehdi Frashërit, të cilën akoma s’e kishin shpërngulur nga Tirana dhe internuar, na e linte mua dhe mamasë, që bridhnim dhe endeshim rrugëve dhe më të shumtën e herës gdhiheshim jashtë.

-Pse e paske lidhur dorën me fasho? – e pyeti Urani një mbas dite, mamanë.

– E vrava pakë, por është pa rëndësi – iu përgjigj ajo dhe e mundua që ta mbulojë me triko.

– Ke filluar që të shesësh gjak – i tha ai, nga që e kishte pikasur, si duket, këtë gjë edhe herë tjetër.

– Është e vërtetë – e pranoi mamaja dhe disa pika loti i rrodhën nga sytë – por u premtoj se deri sa të shërohem e të bëhem më mirë, nuk do e përsëris më.

Para disa javësh ajo kaloi një të ftohtë dhe doktori e porositi që të kishte kujdes dhe sidomos të ushqehej mirë, por konditat tona qenë tepër të vështira dhe ajo nuk mundej që t’i binte vetes pas.

Fundi i atij viti na gjeti edhe më keq, sepse Uranin, nga që e morën vesh për babanë se e kishte në burg, e hoqën nga puna, por edhe ato pak lek që patëm marrë vete nga shitja e plaçkave, ishin nga fundi dhe po mbaroheshin. Hanim njëherë në ditë dhe flinim tek bodrumi i ‘babagjyshit” pa ngrohje dhe akull e ftohtë.

– A dalim nesër tek treni e bëhemi hamallë – më pyeti një të shtunë Urani – sikur nga njëzet lek në ditë të nxjerrim, nuk janë pakë, si thua?

– Po mamasë të mos i themi gjë?

– S’kemi pse t’i tregojmë. Kur do t’i japim mbas një jave lekët, i themi se më morën përkohësisht tek puna që kisha vetëm për disa orë në ditë.

Ramë dakord që ta fillonim këtë gjë qysh nesër, sepse edhe mamanë kështu do e ndalonim të shiste me gjak. E patëm të vështirë atë të djelë në mëngjes, kur dolëm të prisnim trenin që vinte nga Elbasani. Shikonim pasagjerët që zbrisnin, por kishim gjithashtu kujdes, se mos hasnim me ndonjë të njohur.

– Kush do thërrasë? – Pyeta unë.

– Bëje ti, pastaj valixhet apo plaçkat e rënda i mbaj unë – m’u përgjigj Urani dhe më vështroi me keqardhje, sepse iu duk sikur po ma bënte me hile.

– Hamalli, hamalli! – nisa unë të thërras – hajde hamalli!

Na u duk sikur ajo ditë na shkoi kot, kur veç na u afrua mbas pak një burrë simpatik, me mustaqe dhe i veshur me pardesy të bardhë.

– A mund të vini deri tek vagoni i mallrave, sepse kam lënë atje vajzën së bashku me nja dy valixhe – na pyeti ai me mirësjellje dhe ndërsa unë e ndoqa atë nga pas menjëherë, Urani nguroi dhe u vonua.

– Diku jam parë me këtë zotni – më tha ai me zë të ulët.

Brënda stacionit dhe ulur sipër një valixheje, po priste një vajzë rreth të pesëmbëdhjetave, bionde dhe me flokë të kapura gërshet.

– Qënkan si të vegjël, këta djemtë që paske zgjedhur, babi – iu drejtua ajo të atit – ky qënka edhe i dobët – bëri ajo me dorë për nga mua.

Urani kapi valixhen e madhe dhe e hodhi në kurriz, unë tjetrën, ndërsa vajza bjonde vinte mbrapa meje dhe herë pas here më ndihmonte.

– Si fytyrë e njohur po më dukesh – iu drejtua zotnia, Uranit, i cili shpejtoi hapin dhe nuk i ktheu përgjigje – mos jeni ju djemtë e Fuat Kostrecit?

– Po – i tha vëllaji dhe i ra një i kuq në fytyrë – Ku doni, ju lutem, që t’ua çojmë valixhet – e pyeti ai për të ndryshuar bisedë.

– Këtu tek kinema “Donika”, në apartamentin e s’ime motre – iu përgjigj zotnia dhe u mat që ta pyeste për diçka tjetër, por Urani la valixhen tek dera e kinemasë dhe më tha edhe mua qe ta ndiqja.

– Djema, ndaloni, ju lutem – thirri i panjohuri dhe na doli përpara. – Babanë tuaj e kam patur mik, bile mik të ngushtë – tha ai dhe u afrua e u fut midis nesh. – E di që ka rënë në burg dhe jam gëzuar që shpëtoi nga pushkatimi. Gëzohem gjithashtu, që juve iu shoh të rritur dhe të pjekur.

– Faleminderit – i thamë neve dhe tani e vështruam me një tjetër opinion.

– Më kanë hequr edhe mua nga profesioni si avokat, bëra pesë vjet burg dhe tani punoj si punëtor i thjeshtë në fabrikën e birrës – nisi ai të rrëfejë dhe mbasi ndezi një cigare dhe e thithi disa herë, na pyeti – po zonja Nuko dhe hallua si janë?  U bëni të fala nga Misto dhe nga e bija e tij, Nikoleta – na porositi ai dhe njëkohësisht erdhi pranë meje dhe më futi mua diçka në xhep – Kur të kthehemi në Korçë, do të tregoj disa fotografi që dikur kemi dalë  me prindëri e këtyre djemëve – iu drejtua ai së bijës, e cila erdhi dhe na dha dorën – Ju priftë e mbara dhe mos keni turp që punoni e nxirrni ndonjë lek, për të ndihmuar nënën tuaj – shtoi ai dhe së bashku me vajzën, u larguan, ndërsa unë me Uranin qëndruam aty akoma edhe për disa sekonda.

– As për punën e hamallit dhe as për takimin me zotin Misto, nuk do themi gjë – më tha Urani,

– Sigurish që jo – iu përgjigja unë dhe u nisëm që të takonim mamanë.

Erdhi fundi i vitit dhe as ndonjë punë s’kishim gjetur dhe as për pashaportizimin gjithashtu ende s’ishte bërë gjë.

31 Dhjetor. Qemë ulur në një lokal afër pazarit të vjetër dhe me nga një ëmbëlsirë përpara, po festonim Vitin e Ri. Jo larg nesh, qe edhe një burrë i moshuar, i cili mbasi ktheu me fund gotën e rakisë, u ngrit, na uroi si neve, ashtu edhe banakierin; “Gëzuar vitin e Ri” dhe doli.

– Do ketë shpërngulje dhe internime, dëgjova, prandaj duhet që të ikim patjetër edhe nga Tirana – e prishi atë heshtje mbas pak mamaja dhe na vështroi të dyve në sy.

– E ku do shkojmë? – e pyeta unë, ndërsa Urani nuk foli.

– Në Kavajë, ndofta,  a në Elbasan.

– Po pse nuk na pranojnë? –  e pyeta përsëri –  ç’farë kanë me neve?

Mamaja më hodhi dorën në qafë dhe meqenëse edhe banakieri ishte duke e përgatitur lokalin që ta mbyllte, u ngritëm, por sa dolëm përjashta, ndjemë erën e ftohtë të dhjetorit që na thau fytyrën Qendra e kryeqytetit ishte e qetë dhe nuk kishte, pothuajse fare lëvizje. Vetëm pema e Vitit të Ri e vendosur përpara godinës së komitetit ekzekutiv, vazhdonte të rrotullohej, por e shoqëruar edhe nga zhurma çjerrëse e elektromotorit, të jepte përshtypjen sikur ankohej që e kishin lënë të vetmuar dhe s’tregonin për të interes.

– A doni që tu recitoj nja dy rreshta të një poezie që e kam bërë kohët e fundit – na pyeti Urani, kur kishim nisur një xhiro të gjatë deri tek universiteti, sepse nuk donim që ora dymbëdhjetë e natës dhe ndërrimi i viteve të na gjente brenda asaj dhome të ftohtë dhe pa drita tek “Rruga e Pishës”.

– Po, po e dëgjojmë – iu përgjigja unë, ndërsa mamaja bëri disa hapa përpara dhe nuk foli.

Ftohtë, jashtë shi binte, të gjithë futeshin brenda

Vetëm tre era s’i ngrinte

– E bukur – i thashë – e paske bërë tamam për neve.

I futëm më mbas krahun mamasë dhe u kthyem, por meqenëse çelës për derën nuk kishim, u hodhëm si zakonisht, nga sipër, shqepëm dengun dhe ashtu siç ishim dhe pa u zhveshur, u shtrimë. Po qëndronim në heshtje dhe asnjëri s’po fliste. Prej çezmës në oborr e pa mbyllur, si duket, mirë dëgjoheshin disa pika uji që godisnin mbi legen, por rritmi i tyre i njëjtë të jepnin përshtypjen, sikur po numëronin sekondat e fundit të vitit që mbyllej.

– Gëzuar Vitin e Ri! – na tha mamaja.

– Gëzuar!- iu përgjigjëm ne dhe të përqafuar të tre na zuri gjumi……

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>